Muhasebe paket programlarının ön muhasebe ve muhasebe olarak karşılaştırılması: Gebze örneği
Comparing the accounting packet programs as accouning and preliminary accounting: Gebze sample
- Tez No: 623971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgi çağının vazgeçilmez unsuru olan bilgisayarların her alanda olduğu gibi muhasebe alanında da kullanımının giderek artması, muhasebe işlem ve kayıtlarının bilgisayar destekli yapılmasına neden olmuştur. Bu amaçla geliştirilen muhasebe paket programları, kullanıcılar tarafından istenilen bilgilerin, istenilen zamanda ve nitelikte sunulmasında önemli bir görev üstlenmiştir. Çalışma kapsamında şirketlerin muhasebe ve finans departmanları ile serbest muhasebeci mali müşavir bürolarında kullanılmakta olan muhasebe paket programlarının teknik, ön muhasebe ve genel muhasebe özellikleri açısından karşılaştırılması yapılarak, farklılıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Yine çalışma kapsamında muhasebe meslek mensupları tarafından en çok tercih edilen muhasebe paket programlarının ve işletmelerin faaliyet alanlarına göre en çok tercih ettikleri programların hangileri olduğu bilgilerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Frekans analizi, ki kare analizi ve tek yönlü varyans analizinin kullanıldığı çalışmada, kullanılan muhasebe yazılımlarının seçiminde finansal muhasebe özelliklerine göre anlamlı farklılıklar olduğu, teknik özelliklerine ve ön muhasebe özelliklerine göre anlamlı farklılıkların olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca muhasebe meslek mensuplarının en çok tercih ettikleri program LOGO programı olurken, işletme faaliyetler alanları açısından üretim işletmelerinde SAP, ticaret ve hizmet işletmelerinde LOGO, serbest muhasebeci ve mali müşavirlik bürolarında ise LUCA programı en çok tercih edilen program olmuştur.
Özet (Çeviri)
As in every field, in the accounting field, the increase in the usage of computers that are the inevitable elements of the information era causes accounting processes and entries to be done computer aided. The accounting packet programs that are developed for this reason take on a significant duty to present the information demanded by the user in the demanded time and quality. In the scope of the study, the aim is to show the differences by comparing the accounting packet programs used in the independent accounting financial advisor offices and the departments of accounting and finance of the companies in terms of technical features of preliminary accounting and general accounting. The aim is also to reach the information of which programs are preferred most in terms of companies' field of activity and which accounting packet programs are preferred most by accounting professionals. Face to face survey was used in data gathering of the research. SPSS 22.0 program was used in data analysis. In the study, frequency analysis, chi-square analysis and one-way variance analysis were used and the result is that there are significant differences in terms of financial accounting features when choosing the accounting programs to be used. However; there are not any significant differences in terms of technical and preliminary accounting features. The most preferred program by the accounting professionals is LOGO. In production companies in terms of field of activity, the program is SAP. In trade and service companies, it is the LOGO program and in independent accounting and financial advisor offices, it is the LUCA program.