Sosyal medya kullanımının iş hukuku bakımından etkileri ve sonuçları
The effects of social media use in terms of labor law and results
- Tez No: 623972
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NÜVİT GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnternetin gelişimiyle birlikte sosyal medya kullanımının günümüzde sadece kişiler arası iletişimde değil, iş ilişkilerinin kurulması, devamı ve sonlandırılması aşamalarında da etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre; internet ve sosyal medya kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çalışmamızda sosyal medya kullanımlarının, işçilerin işe alım sürecindeki, iş ilişkilerinin devamındaki ve iş sözleşmelerinin sona ermesi aşamalarındaki hukuki etkileri ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. İşçi ve işverenin iş ilişkisinden kaynaklanan hak ve yükümlülükleri ile işçinin birey olmasından kaynaklanan AİHS ve Anayasayla korunan temel hakları arasındaki ilişki sosyal medya kullanımı açısından incelenecektir. Çalışmamızda konuya ilişkin ortaya çıkmış hukuki sorunlar Türk Hukuku, AİHM ve ulusal yargı kararları doğrultusunda değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the development of the internet, the use of social media has an impact not only on the communication between individuals but also on the establishment, continuation and termination of business relations. According to the research; the number of internet and social media users are increasing day by day. In our study, it is aimed to evaluate the legal effects of the social media usage of the workers on the stage of the recruitment process and the termination of business contracts along with evaluating the results. The use of social media will be assessed in relation to the fundamental rights protected by the ECHR and the constitution arising from the fact that the worker is an individual, and the rights and obligations of the worker and the employer arising from the business relationship. In our study, the legal problems that have been occurred will be evaluated in accordance with Turkish Law, ECHR and national judicial decisions.