Kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde tümör col6a3 düzeylerinin kanser rekürrens ve progresyon riskini öngörmedeki etkinliği
The efficacy of tumor col6a3 levels on prediction of recurrence and progression in non muscle i̇nvasive bladder cancer
  1. Tez No: 623980
  2. Yazar: MUBAREK BARGICHO ADEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YASER MÜSLÜMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç Bu çalışma kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde tümör COL6A3 düzeylerinin kanser rekürrens ve progresyon riskini öngörmedeki etkinliği araştırmayı planlandı. Materyal ve Metod 2012 ve 2017 yılları arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde primer mesane kanseri nedeniyle TUR/Mesane operasyonu yapılan hastaların patoloji spesmenleri ve klinik bilgiler retrospektif olarak incelendi ve kasa invaze olmayan mesane kanseri tanısı almış 86 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu, mesane kanser hikayesi olmayan, BPH nedeniyle TUR-P yapılan 12 hastanın prostatik üretra örneklerinden oluşturuldu. Hastaların yaş ortalaması 63,7'di. Kanserlerin Histolojik derecelemesi 2004 DSÖ sınıflamasına göre yapıldı. Evrelemede ise UICC'nin TNM 2009 sınıflandırması kullanıldı. Ortalama takip süresi 32,6 aydı. Hastalar TaLG, Ta HG, T1LG/HG ve kontrol grubu olarak incelendi. Her hasta için EORTC rekürrens ve progresyon risk skorları ile 1. ve 5. yıl rekürrens/progresyon yüzdeleri hesaplandı. Ayrıca takip süresince gelişen rekürrens ve progresyonu kaydedildi. Hastaların spesmenleri seçilerek COL6A3 antikor uygulandı. T1LG/HG'de COL6A3 yoğunluk düzeyleri; stroma, epitel, invaziv ve varyant alanlarında bakıldı. TaLG/HG ve kontrol gruplarında COL6A3 yoğunluk düzeyleri, epitel ve stromada bakıldı. Boyanma yoğunluğu kontrol grubuna göre hiç(0), hafif (+1), orta kuvvetli ( +2) ve kuvvetli (+3) olarak belirlendi. Bulgular Mesane kanser spesimenlerinde epitel ve stroma COL6A3 yoğunluk ile patoloji grade arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to evaluate the efficacy of tumor COL6A3 levels on prediction of recurrence and progression in non muscle invasive bladder cancer (NMIBC). Material-Methods The Pathology specimens and clinical information of 86 patients who underwent TUR-BT due to primary bladder cancer in the Urology department of Bağcılar Training and Research Hospital between 2012 and 2017 were retrospectively analyzed. The control group was formed from prostatic urethra specimen of 12 BPH patients underwent TUR-P. The median age for primer NMIBC patient was 63.7 and 59 for the control group. Histological grading of cancers was done according to 2004 WHO classification and for staging the TNM 2009 classification of UICC was used. The median follow up was 32.6 months. Patients were divided as TaLG, Ta HG, T1LG / HG and control group. For each patients EORTC recurrence, progression score and EORTC recurrence and progression probability at 1 year and 5 year were calculated. İn addition, the clinical recurrence and progression developed during follow-up were recorded. The prostatic urethra specimen of control group and TURBT specimen of the bladder cancer patients were re-selected and COL6A3 antibody was applied. The intensity of COL6A3 levels were evaluated by immunohistochemical method. The intensity level was specified as negative(-), mild (1+), moderate (2+) and strong (3+). Evaluation done in tumor epithelium, stroma as well as invasive and variant area for T1 tumour. Results İn bladder cancer specimens there was a statistically significant difference between epithelial, stromal COL6A3 intensity levels and pathology grade (epithelial,p=0,034 stromal p=0,001). When COL6A3 levels are analyzed from Mild to strong , the number of TaLG patients decreases while the number of high grade and T1 pathologies increases. There was no epithelial staining in control group whereas, Only in 4 patients, variant area was evaluated and staining was strong. However, because of the small number of variant pathology we couldn't made statistical evaluation. Statistical significance was not found between epithelial , stromal and invasive area COL6A3 intensity levels with clinical recurrence, EORTC recurrence and clinical progression. However, there was a statistically significant difference when epithelial and stromal COL6A3 intensity levels were examined according to the probability of EORTC progression in the first and the fifth year(epithel p=0,037 stromap=0,046). The probability of EORTC Progression was low for mild COL6A3 intensity level, whereas it is high for moderate and strong level. There was statistically significant differences between Invasive COL6A3 intensity level and EORTC progression score. EORTC Progression score was low for mild COL6A3 intensity level, whereas it was high for moderate and strong level Conclusions In our study, a statistically significant difference was found between epithelial, stroma COL6A3 intensity levels and pathology grade. The number of low grade pathologies decreases when COL6A3 intensity level increases There was no statistically significant difference between COL6A3 intensity level with clinical recurrence, EOTC recurrence and clinical progression. However, there was statistically significant correlation between COL6A3 intensity levels and EORTC progression estimate score. İn conclusion, the usage of COL6A3 intensity levels with EORTC and other prediction tools, it may increase the efficacy of predicting bladder cancer progression risk.