İnsansız hava aracı (İHA) yapımının proje değerlendirme ve gözden geçirme tekniği (PERT) ile planlanması
Planning of unmanned aerial vehicle (UAV) with program evaluation and review technique (PERT)
  1. Tez No: 623983
  2. Yazar: FAHRETTİN KIZIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada son zamanlarda ülkemizde ve dünyada askeri ve sivil alanda kullanımı ve önemi hızla artan İnsansız Hava Araçları (İHA) uygulama alanı olarak seçilmiştir. Bu yönüyle bugüne kadar yapılmış olan çalışmalardan ayrılmaktadır. Araştırmada şebeke analizi tekniklerinden olan Kritik Yol Tekniği (CPM-Critical Path Method) ve Program Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği (PERT-Program Evaluation and Review Technique) teknikleri ile Hedef Programlama (HP) teknikleri açıklanmıştır. İlk olarak 22 faaliyetten oluşan bir mini insansız hava aracı (İHA) yapım süreci PERT tekniği ile planlanarak zaman ve maliyet analizi yapılmış, sonrasında problem hedef programlama tekniği ile yeniden çözülerek her iki teknikle bulunan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, şebeke analizi ile ilgili genel olarak bilgi verilmiş ve şebeke analizi kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümünde, şebeke analiz teknikleri ile bu araştırmanın konusu olan CPM ve PERT teknikleri detaylı olarak açıklanmış, ayrıca PERT tekniği uygulamalarına dair alanyazın araştırmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, hedef programlama tekniği hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen veriler çerçevesinde mini İHA yapım sürecinin PERT tekniği ile planlaması yapılmış, hızlandırılabilecek faaliyet süreleri belirlenerek proje-ye hızlandırma işlemi uygulanmış ve hızlandırma sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonrasında problem hedef programlama tekniği ile yeniden çözülmüş ve sonuçlar PERT tekniği ile bulunan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Araştırmada PERT analizi ve hedef programlama çözümleri için WINQSB paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, recently, unmanned aerial vehicles (UAVs) have been chosen in our country and in the world, both in military and civil fields, and their importance has been rapidly increasing. With this aspect, it differs from the work done to date. In the research, the Critical Path Technique (CPM), which is one of the network analysis techniques, and the Program Evaluation and Review Technique (PERT-Program Evaluation and Review Technique) techniques, and Goal Programming (GP) techniques are explained. First, a mini unmanned aerial vehicle (UAV) construction process consisting of 22 activities was planned with PERT technique, time and cost analysis were made, then the problem was solved again with the goal programming technique and compared with the results found with both techniques. In the first part of the research, general information about network analysis is given and network analysis concepts are explained. In the second part, network analysis techniques and CPM and PERT techniques, which are the subject of this research, are explained in detail, and a literature research on PERT technique applications is included. In the third part, information about the goal programming technique is given. Within the framework of the data obtained in the fourth section, the planning of the mini-UAV was made by PERT technique, and the acceleration process was applied to the project by determining the activity times that could be accelerated and the acceleration results were compared. Afterwards, the problem was solved again with the goal programming technique and the results were compared with the results found with the PERT technique. In the research, WINQSB package program was used for PERT analysis and goal programming solutions.