Sosyal mecranın ve sanal pazarlamanın gelişiminin marka üzerine etkisi
The impact of the development of social media and digital marketing on brand
- Tez No: 624001
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde internet kullanım oranının artmasıyla beraber web ortamı, işletmeler ve işletmelerin markaları için aktif olarak kullandıkları bir mecra haline gelmiştir. Bu sanal mecra, markaların pazarlama yöntemlerine ek olarak, geleneksel pazarlama dışında sanal pazarlama imkanı sağlamıştır. Sanal pazarlamanın ortaya çıkmasıyla beraber yeni ihtiyaçlar doğmuş, markalar rekabet ortamında ve müşteriler nezdinde etkilerini arttırmak adına çeşitli yeni yöntem ve süreçleri kullanma şansına sahip olmuşlardır. Bunun yanı sıra, bu yöntem ve süreçleri markalar adına yöneten işletmeler ortaya çıkmıştır. Bu işletmeler markalara, uzmanlıklarına göre web ortamında sanal pazarlamaya ilişkin bazı çözümler sunarak, bu alandaki etkinliklerini arttırmışlardır. Bu çalışmada Türkiye'deki, markalara sanal pazarlama hizmeti veren işletmelerin çözümleri incelenecektir. Bu incelemeyle birlikte Türkiye'de yaygın olarak sunulan sanal pazarlama hizmetleri ele alınırken, bu hizmetlerden hangilerinin daha fazla uygulanarak, markalara ne gibi etkilerinin olduğu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Web became an area which the firms use actively by the increase in the use of internet today. This digital area provides digital marketing opportunity in addition to the ways of marketing of brands. By the emergence of the digital marketing new necessities occured and brands took the opportunity to use new ways to increase their effects in competition environment and for their customers. Beside that, new firms which manage these new ways and processes for the brands emerged. These firms increased their effeicency by providing solutions related to digital marketing in the web according to their speciality. In this study the solutions of the firms which provide digital marketing services in Turkey are investigated. With this investigation while the digital marketing services which are provided commonly in Turkey are assesed, it also shows which services are more common compare to the others and what are the effects of them to the brands.