Suğla ovası ve çevresinin fiziki coğrafyası
Physical geography of Suğla plain and its surroundings
- Tez No: 62402
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDOĞAN SÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET“ Suğla Ovası ve Çevresinin Fiziki Coğrafyası”ismini taşıyan bu doktora tezinde araştırma alanını, Orta Toroslar'ın kuzeybatısında yer alan Beyşehir-Suğla Depresyonu'nundaki Suğla Ovası ve çevresi oluşturmaktadır. Bu çalışmada uygulamalı fiziki coğrafya metodu kullanılanarak, coğrafi prensipler çerçevesinde yörenin doğal ortam koşullan incelenmiş ve bunların insan yaşamı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tez, Jeoloji, Paleocoğrafya ve Tektonizma, Jeomorfoloji, İklim, Hidrografya, Toprak, Doğal Bitki Örtüsü, ve Araziden Faydalanmadan oluşan bölümleri içermektedir. Çalışma alanında Paleozoik'ten Kuaterner'e kadar çeşitli dönemlerde oluşmuş jeolojik formasyonlar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en yaygm olanlar kalkerlerden oluşan Mesozoik formasyonlarıdır. Alp orojenez kuşağına dahil olan çalışma sahası özellikle Genç Tektonik Hareketler'den büyük ölçüde etkilenmiştir. İnceleme alanında, karst, fluvial ve volkan topografyasına ait jeomorfolojik şekiller bulunmaktadır. Sahada Orta Miosen, Üst Miosen, Pliosen ve Alt Pleistosen'de oluşmuş 4 aşınım yüzeyi tespit edilmiştir. Bunlardan Orta ve Üst Miosen aşınım yüzeyleri yüksek karst platosu halindedirler. Karstik şekiller karbonat oranı yüksek olan Kretase kalkerleri üzerinde daha iyi bir gelişim göstermiştir. Özellikle Gidengelmez Dağlan kesimi, ülkemizin de en fazla karstlaşmaya uğramış sahalan arasında yer alır. Bir polye karakterinde olan Suğla Ovası'nda Suğla Gölü'nün Plüvial döneme ait kumsalı ve kıyı oklan bulunmaktadır. Bu kumsal üzerinde Neolitik dönem höyükleri yer almaktadır. Ovanın doğusundaki Mavi Boğaz ise geriye aşındırma ve birleştirme ile oluşmuş bir yarmavadidir. İklimi, Akdeniz iklimi ile İç Anadolu karasal iklimi arasında geçiş özelliği gösteren sahada geçici göl karakterindeki Suğla Gölü bulunmakta, gölün kuruduğu dönemlerde açığa çıkan alanda ise tanm yapılmaktadır. Çalışma alanı bitki örtüsü açısından İran-Turan ve Akdeniz fitocoğrafya bölgeleri arasındaki geçiş kuşağında yer almaktadır. 225
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which is called“Physical Geography of Suğla Plain and its surroundings”, include Suğla Plain, is located in the Beyşehir-Suğla Depression at the northwest of the middle Taurus Mountains and its surroundings. In this study, the geology, palaeogeography, geomorphology, climate, soil, natural vegetation and land use of the research area is investigated. However, the effect of this physical geographical condition on the social and economic activities were studied too. In this area, there are several geologic formations have been formed during various periods from Palaeozoic to Quaternary and included in the Alpin Orogenic belt has been highly affected by the neotectonic activities. In this area, there are many geomorphologic shapes belong to fluvial, karst and volcanic topography. There are four denudational surface had been formed during the middle Miocene, upper Miocene, Pliocene and lower Pleistocene. The Gidengelmez Mountain is one of the best karstification area in our country. Volcanic activities had been occured during Miocene-Pliocene periods. The climate of the study area show a transition between the Mediterranean and the Central Anatolia climates. The Suğla is a temporary lake. Agricultural activities are carried out in the base of the lake, during the periods when the lake disappears. Vegetation of the research area show a transition between the İran-Turan and the Mediterranean phytogeographical areas. 226