Agorafobi ve agorafobinin eşlik ettiği panik bozukluk hastalarının sosyodemografik özellikler, komorbidite ve kognitif özelliklerine göre karşılaştırılması
Comparison of patients with agoraphobia and panic disorder with agoraphobia according to sociodemographic features, comorbidity and cognitive features
- Tez No: 624049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kart, A. Agorafobi ve Agorafobinin Eşlik Ettiği Panik Bozukluk Hastalarının Sosyodemografik Özellikler, Komorbidite ve Kognitif Özelliklerine Göre Karşılaştırılması. S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2011. Ruhsal Hastalıkların Tanısal ve İstatistiksel Elkitabının 3. Baskısı (DSM-III) yayınlandığından beri agorafobi (AG) ve panik bozukluk arasındaki ilişki hep çelişkili olmuştur. Bir taraftan, hem etyopatolojik hem de kronolojik bakış açılarından panik bozukluk ve AG arasındaki ilişki türetilmiş bir fenomen olarak açıklanmıştır. Diğer taraftan, panik bozukluk gelişimi öncesinde fobik bir tutumun yer aldığı ve bozukluğun ortaya çıkışında bu gibi özgül özelliklerin önemli olduğu görüşü sürdürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, sosyodemografik özellikler, komorbidite ve kognitif özellikler açısından AG'nin agorafobinin eşlik ettiği panik bozukluktan (PBA) ayrı bir durum olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvurup AG tanısı alan 33 ve PBA tanısı alan 34 hastaya Eksen I için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Agorafobik Bilişler Anketi (ABA), Beden Duyumları Anketi (BDA), Felaketleştiren Bilişler Anketi (FBA) ve Mobilite Envanteri (ME) uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS 15.00 ile analiz edilmiştir. Aile içi şiddet ve sigara içme oranları AG grubuna göre PBA grubunda daha yüksekti. ABA fiziksel kaygılar alt ölçeği ve BAE'inde AG grubuna göre PBA grubu anlamlı ölçüde daha yüksek skorlama yapmıştır. Ve, PBA grubuna göre AG grubunda kognitif değişkenler ile agorafobik kaçınma arasında daha zayıf ilişkilerin olduğunu bulduk. Bu bulgular ile PBA ve AG hastalarının benzerlikler göstermelerine rağmen, AG'nin özgül özellikleri olan ayrı bir tanısal kategori olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Kart, A. Comparison of Patients with Agoraphobia and Panic Disorder with Agoraphobia According to Sociodemographic Features, Comorbidity and Cognitive Features. Ministry of Health, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Dept. of Psychiatry, MD thesis, Ankara, Turkey 2011. Since the publication of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Third Edition (DSM-III), the relationship between agoraphobia (AG) and panic disorder has always been controversial. On one hand, the association between panic disorder and AG is interpreted as a derived phenomenon, both from etiopathogenetic and chronological points of view. On the other hand, the view that a phobic attitude precedes the development of panic disorder and that specific temperamental features are necessary for the occurrence of panic disorder is maintained. The aim of this research is to investigate whether AG is a discrete condition from panic disorder with AG (PDA) according to sociodemographic features, comorbidity and cognitive features. With this aim, Structural Clinical Interview for Axis I (SCID-I), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Agoraphobic Cognitions Questionnaire (ACQ), Body Sensations Questionnaire (BSQ), Catastrophic Cognitions Questionnaire (CCQ) and Mobility Inventory (MI) were applied to 33 patients diagnosed AG and 34 patients diagnosed PDA in the outpatient clinics of the Dışkapı YB Training and Research Hospital. The results were analysed using SPSS 15.00. Violence in the family and smoking rates were higher İn PDA group than AG group. PDA group scored significantly higher on ACQ physical corcerns subscale and BAI than AG group. And we found that, in AG group cognitive variables showed smaller strength correlations with agoraphobic avoidance than PDA group. With these findings, we suggest that although PDA and AG patients show similarities, AG must be considered as a distinct diagnostic category with specific features.