Postterm gebelerde total antioksidan düzeylerinin incelenmesi
The assessment of total antioxidant levels in postterm pregnancies
- Tez No: 624047
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada term gebelerle kıyaslandığında postterm gebelerdeki antioksidan aktivite düzeylerinde meydana gelen değişimin incelenmesini amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 41. gebelik haftasını tamamlamış 50 gebe çalışma grubu olarak, 37-39. gebelik haftaları arasında aktif doğum eylemi başlamamış 53 gebe ise kontrol grubu olarak alındı. Her iki grupta hastaların yaş, gravida, parite, abort parametreleri kaydedildi. Hastalardan serum total antioksidan aktivitesini değerlendirmek amacıyla alınan örneklerde serum total antioksidan aktivite (TAS) ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışma ve kontrol gruplarının ortalama yaş, gravida, parite ve abortus sayıları benzerdi ve anlamlı bir fark tespit edilemedi. Çalışma grubunda TAS seviyesi kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük bulundu (p=0,006) Sonuç: Postterm gebelikler, term gebelikler ile kıyaslandığında daha düşük antioksidan aktivite seviyeleri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims at analysing the change in the levels of antioxidant activity in post-term pregnancies with a comparative outlook on term pregnancies. Materials and Method: In this study, a group of 50 pregnant women that have just completed the 41st week functioned as the study group, and a group of 53 women in their 37th and 39th weeks, whose active labour has not started yet, functioned as the control group. Parameters of age, gravity, parity and abortion of the women in each group are recorded. Total Antioxidant Serum (TAS) activity is tested in those samples taken from the patients for evaluating the TAS activity. Results: The numbers of average age, gravity, parity and abortion in these two groups were similar and no important difference is detected. However, in the study group, TAS level is found to be considerably low (p=0,006) when compared to the levels in the control group. Conclusion: When compared with term pregnancies, postterm pregnancies show much lower levels of antioxidant activity.