Yatağa bağımlı kronik bası yaralı hastalarda bası yarasından izole edilen etken mikroorganizmalarda biyofilm oluşumunun incelenmesi ve direnç gelişimiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of biofilm formation in isolated microorganisms and evaluation of resistance development in bed-dependent chroni̇c compression wounded patients
  1. Tez No: 624061
  2. Yazar: ELİFNAZ İLGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Yatağa bağımlı kronik bası yaralı hastalardan etken mikroorganizmaların izole edilmesi, izole edilen mikroorganizmalarda biyofilm oluşumunun incelenmesi ve direnç gelişimiyle ilişkisinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif biriminde yatan hastalarda Ocak 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında alınan kronik bası yarası örneklerinin Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda değerlendirilmesi ile gerçekleştirildi. 36 kronik bası yarası örneğinden toplam 67 suş izole edildi. Suşların izole edildiği hastaların yaşları, cinsiyetleri, altta yatan hastalıkları, CRP, WBC, Glukoz değerleri, bası yarasının evreleri ve örneğin alındığı bölge saptandı. İzole edilen mikroorganizmalar standart mikrobiyolojik yöntemlerle değerlendirildi ve tür tayini için Vitek 2 otomatize identifikasyon sistemi kullanıldı. Mikroorganizmaların biyofilm oluşturma yeteneklerinin değerlendirilmesinde Mikroplak ve Kongo kırmızılı agar yöntemi kullanıldı. Bulgular: Alınan örneklerin %50'sinin (18) kültür sonucu P. aeruginosa iken, %19.4'ünün (7) P. mirabilis, %13.9'unun (5) E. coli, %16.7'sinin (6) Acinetobacter spp, %22.2'sinin (8) P. stuartii, %2.8'inin (1) KNS, %22.2'sinin (8) Klebsiella pneumoniae, %2.8'inin (1) Non-candida albicans olarak saptandı. Örneklerin %8.3'ünde (3) mikroorganizma üremedi, %11.1'inin (4) E. faecalis ve %2.8'inin (1) Corynebacterium striatum olduğu gözlendi. Alınan örneklerin %41.7'sinde (15) 1 bakteri üremesi saptanırken, %58.3'ünde 2 ve üzeri üreme saptandı. Bakterilerin %5.9'unun (4) mikroplak yöntemi ile biyofilm oluşturma şiddeti hafif düzeydeyken, %27.9'i (19) orta düzeyde ve %66.2'si (45) güçlü bulundu. Bu oranlar kongo kırmızılı agar yönteminde %22.1 (15) oranında negatif, %58.8 (40) oranında orta düzeyde ve %19.1 (13) oranında ise güçlü bulundu. Sonuç: Genel olarak test yapılan bakterilerin %22.1'si (15) biyofilm negatifken, %77.9'u (53) çeşitli düzeylerde biyofilm pozitif bulundu. Mikroplak yöntemi ile Kongo kırmızılı agar yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir uyum bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to isolate he active microorganisms from bed- dependent chronic pressure injured patients, to investigate the formation of biofilm in isolated microorganisms and to determine its relationship with the development of resistance. Materials and Methods: The samples of chronic pressure ulcers taken from Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Palliative Unit between January 2018 and August 2018 were evaluated in Clinical Microbiology Laboratory. A total of 67 strains were isolated from 36 chronic wounds. The ages, sexes, underlying diseases, CRP, WBC, Glucose values, pressure wounds, and the area where the strains were isolated were determined. Isolated microorganisms were evaluated by standard microbiological methods and Vitek 2 automated identification system was used for species determination. Results: While the culture result of 50% (18) of the samples was P. aeruginosa, 19.4% (7) P. mirabilis, 13.9% (5) E. coli, 16.7% (6) Acinetobacter spp, 22.2% (8) were P. stuartii, 2.8% (1) were CNS, 22.2% (8) were Klebsiella pneumoniae, 2.8% (1) were Non-candida albicans. In 8.3% (3) of the samples, microorganism was not grown, 11.1% (4) were E. faecalis and 2.8% (1) were Corynebacterium striatum. One bacterial growth was found in 41.7% (15) of the samples, while 2 and more reproduction was found in 58.3%. While the severity of biofilm formation by microplate method was mild in 5.9% (4) of bacteria, 27.9% (19) were found to be moderate and 66.2% (45) were strong. These rates were negative in 22.1% (15), moderate in 58.8% (40) and strong in 19.1% (13) of the Congo red agar method. Conclusions: In general, 22.1% (15) of the bacteria tested were negative for biofilm, 77.9% (53) were positive for various levels of biofilm. There was no statistically significant correlation between microplate method and Congo red agar methods.