Bariatrik cerrahi hastalarının preoperatif ve postoperatif dönemde serum vitamin ve eser element düzeylerinin belirlenmesi
Determination of serum vitamin and trace element levels in preoperative and postoperative periods of bariatric surgery patients
  1. Tez No: 624062
  2. Yazar: TUBA RANA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, obezitenin tedavisinde uygulanan bariatrik cerrahi yöntemlerinden biri olan Laparoskopik Sleeve Gastrektomi ameliyatı geçiren hastaların pereoperatif ve postoperatif dönemde serum vitamin ve eser element düzeylerindeki değişimleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisi ve Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı ile gerçekleştirilmiştir. 18-65 yaş arası beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan, LSG ameliyatı planlanan morbid obez hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 58 hastanın, ameliyat öncesi yatışta ve ameliyat sonrası 3. ay kontrol takibinde antropometrik ölçümleri ve kan örnekleri alındı. Rutin biyokimya testleri için toplanmış serum örnekleri Beckman Coulter AU 5800 ve Beckman Coulter DXI 800 cihazlarında, hemogram ise Sysmex XN1000 cihazında çalışıldı. Sonuçların değerlendirmesinde, kit prospektüslerinde belirtilen referans aralıklar baz alınıp biyokimya hekimleri tarafından onaylanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 Paket Programı ile eşleştirilmiş örneklem t testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the changes of serum vitamin and trace element levels in patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy which is one of the bariatric surgery methods used as a treatment of obesity. Materials and Methods: Our study was carried out with the University of Health Sciences and General Surgery Service and Medical Biochemistry Laboratory of Bakirkoy Dr.Sadi Konuk University Hospital. The morbidly obese patients age between 18-65 years with the body mass index of 40 or more and planned to undergo LSG surgery were included in the study. The anthropometric measurements and blood samples of 58 patients included in the study were taken at the preoperative hospital stay and at the 3rd month of postoperative follow-up. Serum samples collected for routine biochemical tests were worked by Beckman Coulter AU 5800 and Beckman Coulter DXI 800 and hemogram tests worked by Sysmex XN1000. The results were evaluated by clinical biochemistry physicians based on the reference intervals indicated in the kit insert. The data were analyzed using SPSS 25 Package Program with independent samples t test. Results: The mean body weights of the patients before the LSG were 127 kg, and the mean postoperative 3rd month was 98 kg.