Sosyal ticaret bağlamında müşterilerin tercihlerini etkileyen faktörler
Factors affecting costomers i̇ntenti̇on to shop i̇n the context of soci̇al commerce
- Tez No: 624093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İÇLEM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yeni bir trend olan sosyal ticaret kavramının incelenmesi ve Instagram kullanıcılarının sosyal ticaret bağlamında alıĢveriĢlerini etkileyen bekleme süreci, sosyal destek, sosyal ticaret yapıları ve güven faktörleri ile sosyal ticaret alıĢveriĢ niyetleri arasındaki iliĢkilerin varlığının sorgulaması araĢtırmanın temel amacını oluĢturmaktadır. AraĢtırmada öncelikle sosyal medya, e-ticaret ve sosyal ticaret kavramları incelenmekte daha sonra ise sosyal ticaret aracılığıyla Instagram kullanıcılarının Instagram üzerinden alıĢveriĢlerini etkileyen faktörler incelenmektedir. AraĢtırmanın son bölümünde ise yapılan analizler ile ilgili sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the new trend of social commerce and to examine the existence of relationships between social support, social commerce intention. In this study, the social media, e-commerce and social commerce concepts are examined and then the factors affecting the Instagram users‟ shopping through Instagram are analyzed through social commerce. In the last part of the research, the results of the analyzes are presented.