Sociopragmatic analysis of Turkish complaints on Trendyol: A closer look at the gender and price variables
Trendyol'a ilişkin Türkçe şikayetlerin toplum-edimsel analizi: Cinsiyet ve fiyat değişkenlerine yakından bakış
- Tez No: 890366
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Şikayetler insan etkileşiminin vazgeçilmez bir unsurudur. Herhangi bir konuşmada kendilerini gösterebilirler. Ancak şikayet söz eyleminin gerçekleştirilmesi ve stratejileri kültüre ve bağlama bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, bu çalışma, Türk halkının belirli bir bilgisayar ortamlı iletişim bağlamında, bir e-ticaret platformu olan Trendyol'da kullandığı şikayet söz eylemini cinsiyet ve fiyat değişkenlerine odaklanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Buna göre dokuz kriterden oluşan bir örnekleme çerçevesinde cinsiyete yönelik 1648 ve fiyata ilişkin ise 2225 şikayet (yaklaşık 55.000 kelime) içeren bir derlem oluşturulmuş ve kategorize edilmiştir. Karma yöntemli bir veri analizi sürecinin ardından, MAXQDA 24 üzerinden veriye dayalı ve teoriye dayalı bir yaklaşımla bir araya getirilen 20 şikayet stratejisini içeren bir kodlama şemasıyla nitel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Niceliksel veri analizi için Mann-Whitney U testi cinsiyet değişkeni bağlamında istatistiksel farklılıkları tespit edebilmek amacıyla ve fiyat değişkeni bağlamında Kruskal Wallis-H testi yapılmıştır. Bulgular, erkek ve kadın şikayetçiler ile ucuz, orta fiyatlı ve pahalı ürünler satın alan şikayetçiler için şikayet stratejilerinin ince farklılıklarla benzer dağılımlarını ortaya çıkarmıştır. Kadınlar şikayetlerini haklı gösterme eğilimindeyken, erkekler şikayetçileri özellikle isim vererek suçlama eğilimindedir. Ayrıca, pahalı ürün satın alan Türk şikayetçiler muhataplarını uyarmaya ve tavsiyede bulunmaya, ucuz ürün satın alanlar ise diğer müşterileri uyarmaya daha yatkındır. Bu çalışmanın bir bilgisayar ortamlı iletişim bağlamında Türk halkının şikayet söz eylemi tercihlerine ilişkin ışık tutabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Complaints are an indispensable aspect of human interaction, which can manifest themselves in any conversation. However, the realisations and strategies of speech act of complaint are likely to change depending on each culture and context. Therefore, the present study aims to examine the complaint speech acts that Turkish people employ in a particular Computer-mediated Communication (CMC) context, Trendyol, an e-commerce platform, focusing on gender and price variables. Accordingly, within a sampling frame including nine criteria, a corpus containing 1648 reviews for gender and a corpus containing 2225 complaints (approximately 55.000 words) for the price was constructed and categorized. Following a mixed-method data analysis process, qualitative data analysis was carried out with a coding scheme containing 20 complaint strategies put together with a data-driven and theory-driven approach via MAXQDA 24. For the quantitative data analysis, the Mann-Whitney U test for gender variable, and the Kruskal Wallis-H test for price variable were conducted to discover statistical differences. The findings yielded similar distributions of complaint strategies for male and female complainers as well as for complainers who purchased cheap, moderately priced and expensive products, with nuanced differences. Females tend to justify their complaints whereas males are inclined to accuse the complainees, specifically naming them. Also, Turkish complainers who purchased expensive products are more prone to warn and give recommendations to the complainees while the ones who purchased cheap products are inclined to warn other customers. Hopefully, this study may throw light on the speech act of complaint preferences of Turkish people in a CMC context.