AI-powered recommendation systems: Exploring their impact on customer-business interactions
Yapay zeka destekli öneri sistemleri: Müşteri-işletme etkileşimleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 954264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüz dijital ortamında, işletmeler müşteri etkileşimini artırmak ve gelir büyümesini sağlamak için veri odaklı stratejilere giderek daha fazla güveniyor. Bu bağlamda, Yapay Zeka destekli öneri sistemleri, kullanıcı davranışlarını, tercihlerini ve etkileşimlerini analiz etmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak kritik bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Bu sistemler, ilgili ürün, hizmet veya içerik önererek deneyimleri kişiselleştirir ve işletmeler ile müşterileri arasında daha derin bir bağlantı kurar. Bu tez, Yapay Zeka destekli öneri sistemlerinin müşteri-işletme etkileşimleri üzerindeki çok yönlü etkisini araştırmaktadır. Bu araştırma, bu sistemlerin deneyimleri nasıl kişiselleştirdiğini, müşteri etkileşimini nasıl artırdığını, müşteri memnuniyetini nasıl iyileştirdiğini, sadakati nasıl teşvik ettiğini ve nihayetinde geliri nasıl artırdığını incelemektedir. Çalışma, e-ticaret, akış hizmetleri ve sosyal medya platformları dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki gerçek dünya uygulamalarını araştırmaktadır. Ayrıca, tez, Yapay Zeka destekli öneri sistemlerinin uygulanmasıyla ilgili potansiyel zorluklar ve etik hususlara, örneğin gizlilik endişeleri, algoritmik önyargı ve filtre kabarcıkları oluşturma potansiyeline değinmektedir. Bu sistemlerin güçlü ve zayıf yönlerini analiz ederek, bu araştırma, müşteri etkileşimlerini optimize etmek ve sürdürülebilir, uzun vadeli ilişkiler kurmak için Yapay Zeka'dan yararlanmak isteyen işletmelere değerli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary digital landscape, businesses are increasingly reliant on datadriven strategies to enhance customer engagement and drive revenue growth. AIpowered recommendation systems have emerged as a pivotal technology in this context, leveraging machine learning algorithms to analyze user behavior, preferences, and interactions. These systems personalize experiences by suggesting relevant products, services, or content, fostering a deeper connection between businesses and their customers. This thesis explores the multifaceted impact of AI-powered recommendation systems on customer-business interactions. It examines how these systems personalize experiences, enhance customer engagement, improve customer satisfaction, foster loyalty, and ultimately drive revenue. The study investigates realworld applications across various sectors, including e-commerce, streaming services, and social media platforms. Furthermore, the thesis delves into the potential challenges and ethical considerations associated with the implementation of AI-powered recommendation systems, such as privacy concerns, algorithmic bias, and the potential for creating filter bubbles. By analyzing the strengths and limitations of these systems, this research aims to provide valuable insights for businesses seeking to leverage AI to optimize customer interactions and build sustainable, long-term relationships