HIV enfeksiyonlu hastalarda gelişen dermatolojik tutulumların irdelenmesi
HIV enfeksiyonlu hastalarda gelişen dermatolojik tutulumların irdelenmesi
- Tez No: 624097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGÜL METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Anabilim Dalımız tarafından takipli HIV enfeksiyonlu hastalarda görülen dermatozlar ve bu tutulumların hastalığın evresi ve CD4+ T lenfosit sayısı ile olan ilişkilerinin belirlenmesi, ayrıca antiretroviral tedavi (ART) kullanımının bulgular üzerinde etkisini incelemek ve dünya verileriyle karşılaştırmak amaçlandı. HASTALAR VE YÖNTEM: Ocak 2005-Haziran 2017 tarihleri arasında polikliniğimizde izlenen HIV enfeksiyonlu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Dermatoz saptanan 179 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, klinik ve laboratuvar bulguları, dermatolojik bulgular, döküntünün tipi ve dağılımı, serolojik ve histopatolojik incelemeler, tanı, tedavi ve izlemleri veri formlarına aktarıldı. BULGULAR: Hastaların %84,4'ü erkek, yaş ortalaması 38,65±11,6 idi. Ortanca CD4+ T lenfosit sayısı 253/mm³ (aralık:0-1067) idi. Hastaların %69,3'ünde en az bir dermatoz vardı. CD4+ T lenfosit sayı ortancalarına göre kıyaslandığında üç ve üzeri dermatoz görülen grupta CD4+ T lenfosit oranı anlamlı düzeyde daha düşüktü (p=0,019). Dermatozlar arasında kondiloma aküminata (%15,1) ilk sırada yer alırken, kondiloma aküminatayı ilaç ilişkili döküntüler (%13,4), seboreik dermatit (%11,7), oral kandidiyazis (%11,2), dermatofitozlar (%11,2), Kaposi Sarkomu (KS) (%8,4), sifiliz (%8,4) ve alopesi (%8,4) izlemekteydi. CD4+ T lenfosit eşik değeri 200/mm³ olarak belirlendiğinde KS, oral kandidiyazis, onikomikoz ve molluskum kontagiyozum CD4+ T lenfosit
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: This study aimed to document the dermatoses and their relationships with CD4+ T lymphocyte counts and clinical stages of disease among HIV-infected patients followed by our Clinical Department, to investigate the effect of antiretroviral therapy (ART) on findings and to compare with world data. PATIENTS AND METHOD: Medical records of HIV-infected patients were analyzed retrospectively followed in our outpatient clinic from January 2005 to June 2017. 179 patients with dermatosis were included in the study. Demographic data, clinical and laboratory findings, dermatological findings, type and distribution of lesions, serological and histopathological examinations, diagnosis, treatment and follow-up of patients was transferred to data forms. RESULTS: 84.4% of the patients were male and the mean age was 38.65±11.6. The median CD4+ T lymphocyte count was 253/mm3 (range:0-1067). At least one dermatosis was present in 69.3% of the patients. Compared with their median CD4+ T lymphocyte counts, the ratio of CD4+ T lymphocytes were significantly lower in the group with three or more dermatosis (p=0.019). Condyloma acuminatum (15.1%), drug eruption (13.4%), seborrheic dermatitis (11.7%), oral candidiasis (11.2%), dermatophytoses (11.2%), syphilis (8,4%), Kaposi's sarcoma (8,4%), alopecia (8,4%) were the most common dermatoses. KS, oral candidiasis, onychomycosis and molluscum contagiosum were significantly higher in the CD4+ T lymphocyte