Erken ve geç tanı alan HIV enfeksiyonlu hastalarda prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of prognosis in patients with HIV infection with early and late presentati̇on
  1. Tez No: 670061
  2. Yazar: NADİDE ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ERSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda erken ve geç tanı alan HIV enfeksiyonlu olguların immünolojik ve virolojik yanıt oranlarının karşılaştırılması, gelişen morbiditeler ve mortalite oranlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Ocak 2007- Aralık 2019 tarihleri arasında SBÜ Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğine başvuran HIV enfeksiyonu nedeniyle daha önce tedavi görmemiş ve ilk kez başlanan antiretroviral tedavinin (ART) en az bir yıldır düzenli olarak sürdürüldüğü 200 hasta dahil edildi. Bu hastaların demografik, laboratuvar ve klinik bilgileri toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to compare the immunological and virological response rates of HIV-infected patients diagnosed early and late, and to evaluate the developing morbidities and mortality rates. Materials and Methods: 200 patients who applied to SBU Tepecik Training and Research Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic between January 2007 and December 2019, who had not been treated before due to HIV infection and who had been regularly maintained for at least one year were included. Demographic, laboratory and clinical information of these patients were collected.