Diz osteoartrit tanılı bireylerde denge ve plantar basıncın değerlendirilmesi
Evaluation of balance and plantar pressure in individuals with distance of osteoartrit
- Tez No: 624096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı 40-60 yaş arası diz osteoartritli (OA) bireylerde ayak plantar basınçlarının değerlendirilmesi, ayak fonksiyonları, mobilite düzeyleri ve denge arsındaki ilişkinin araştırılmasıydı. Çalışmaya diz OA tanılı 60 kadın birey dahil edildi. Ağrı, eklem sertliği ve fonksiyonel durum değerlendirmesinde Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC); ağrı, yetersizlik ve aktivite kısıtlılığı değerlendirmesi için Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ); postüral denge kontrol değerlendirmesi için Berg Denge Ölçeği (BDÖ); mobilite yeteneğini, güç, denge ve çevikliği değerlendirmek için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve ayağın statik pedobarografik değerlendirmesinde ise GHW-1100, KOREA ayak analiz cihazı kullanıldı. WOMAC, BDÖ, ZKYT ve AFİ skorları ile plantar basınç ve denge değerleri aralarındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to investigate the relationship between foot plantar pressures, foot functions, mobility levels and balance in patients with knee osteoarthritis (OA) between the ages of 40-60. 60 female with knee OA were included into the study. Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) for pain, joint stiffness and functional status assessment; Foot Function Index (AFI) for pain, insufficiency and activity limitation assessment; Berg Balance Scale (BDI) for postural balance control evaluation; Timed Rise and Walk Test (ZKYT) was used to evaluate mobility, strength, balance and agility, and GHW-1100, KOREA foot analyzer was used for static pedobarographic evaluation of the foot. The relationship between WOMAC, BDI, ZKYT and AFI scores and plantar pressure and balance values were examined.