Milli Mücadele'de Türk kadını ve Çukurovalı kadınlar
Turkish women in national struggle and Cukurova women
  1. Tez No: 624102
  2. Yazar: BURAK CAN UĞURLUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezimizin temel amacı Milli Mücadele döneminde gerek cephe gerisinde gerekse bizzat cephede önemli görevler üstlenmiş Türk kadınlarının rolüdür. Bu amaçla Türk kadınının geçmişten günümüze kadar ki geçirdiği evreleri anlatmaya çalıştık. Tezimin ana konusu olan Milli Mücadele Dönemindeki Türk kadınlarının faaliyetleri ve Çukurova yöresi civarındaki Türk kadınlarının yapmış oldukları hizmetlerini esas alarak tezimi 4 bölüm şeklinde hazırlamaya çalıştım. Giriş bölümünde Milli Mücadele Dönemine kadar Türk kadınının tarihsel süreç içindeki rolü hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölümde, Osmanlı'nın son dönemlerinden Kurtuluş Savaşı Öncesine kadar ki Türk kadınlarının faaliyetlerinden bahsedilmiştir. İkinci Bölümde, Milli Mücadele'de gerek cephe gerisinde gerekse bizzat cephede vazife alan Türk kadınlarından söz edilmiştir. Üçüncü Bölümde, Çukurova bölgesi hakkında genel bilgilendirme yapılmış ve Milli Mücadele'de Çukurova bölgesindeki kadın kahramanların çalışmaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our thesis is the activity of Turkish women who undertook important mission both in the hinterland and the front during The National Struggle period. For that purpose, I tried to express the role of Turkish women in the historical time. I prepared my thesis in 4 parts inculuding the prologue based on the duties Turkish women had around the Çukurova area and the mission of Turkish women had during The National Struggle. İn the prologue, the historical role of Turkish women before the National Struggle is mentioned. In the First Part, the mission of the Turkish women from the final period of Ottoman Empire until the begining of the Independence War is mentioned. In the second part I mentioned about the Turkish women who took part, both in the hinterland or in the front in the National Struggle Time in the third Part, I gawe general information about Çukurova area and approached the details of the Turkish womens works in Çukurova during National Struggle.