Geriatrik bireylerde farklı yoğunlukta tabanlıkların ayak yük dağılımı ve statik denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigate the effects of different density insoles on foot load distribution and static balance in geriatric individuals
  1. Tez No: 624103
  2. Yazar: OSMAN SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, geriatrik bireylerde farklı yoğunlukta tabanlıkların ayak yük dağılımı ve statik denge üzerine etkilerini araştırmak için tasarlandı. Çalışmaya 65 yaş üstü 30 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylere EVA (Etil Vinil Asetat) ile yapılmış sertlikleri 25 shore, 35 shore, ve 45 shore olan tabanlıklar verildi. Tabanlıklar, Diasu Yürüme Analizi Cihazı (Diasu, Sani Corparate via Giacomo Peroni 400 00131, Rome IT) ile taraması yapılarak bireylere en uygun şekilde Milletrix Yürüme Analiz yazılım programı ile bilgisayar ortamında işlendikten sonra CNC (Computerized Numerical Control) cihazından üretildi. Değerlendirme parametrelerinde Milletrix Yürüme Analiz Yazılımı kullanıldı. Bireyler kişiye özel olarak hazırlanan tabanlıklar ile stabilometrik değerlendirmede gözler açık ve kapalı olarak değerlendirildi. Aynı cihazda statik değerlendirmede ise bireyler, gözler açık ve kapalı duruş pozisyonunda değerlendirildi. İstatistiksel analiz IBM SPSS Statistics 21.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, ABD) ile yapıldı. Kolmogorov-Smirnov Testi ile verilerin normal dağılım göstermediği görüldü. Kişilerin kullanımına bağlı değişimini ve farkın hangi uygulamadan kaynaklandığını belirlemek için yapılan tekrarlı ölçümlerde ANOVA, Friedman ve Wilcoxon testi kullanıldı. Nitel veriler sayı ve yüzde (n, %) ile, nicel veriler median, min ve max değerleri, %25 ve %75 percentil ile ifade edildi. Sağ-sol taraf farkı ile gözler açık ve kapalı ölçümlerin karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanıldı. p değeri 0,05 olarak alındı.
Özet (Çeviri)
This thesis was designed to investigate the effects of different density insoles on foot load distribution and static balance in geriatric individuals. 30 healthy individuals over 65 years old were included in the study. Individuals were given insoles made of EVA (Ethyl Vinyl Acetate) with 25 shore, 35 shore, and 45 shore bases. Insoles were produced from CNC (Computerized Numerical Control) device after being scanned with Diasu Walking Analysis Device (Diasu, Sani Corparate via Giacomo Peroni 400 00131, Rome IT) and processed in computer environment with Milletrix Gait Analysis software program in the most appropriate way. Milletrix Gait Analysis Software was used in the evaluation parameters. The eyes were evaluated open and closed in the stabilometric evaluation with the insoles prepared specifically for the individual. In the static evaluation of the same device, individuals were evaluated with their eyes open and closed. Statistical analysis was performed with IBM SPSS Statistics 21.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA). With the Kolmogorov-Smirnov Test, the data were not normally distributed. ANOVA, Friedman and Wilcoxon test was used in repeated measurements to determine the change in the use of the individuals and from which application the difference originated. Qualitative data were expressed as numbers and percentages (n,%), quantitative data were expressed as median, min and max values, 25% and 75% percentil. Wilcoxon test was used to compare right-left side difference with open and closed eyes. p value was taken as 0.05.