Bazı kanser hücre hatlarına zaprinast ve carvacrol uygulanmasının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of zaprinast and carvacrol application on some cancer cell lines
- Tez No: 624105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kanser, hücrelerde ve DNA'da oluşan hasar sebebiyle hücrelerin kontrolü kaybederek çoğalması veya anormal şekilde büyümesidir. Meme kanseri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda en sık gözlenen kanser türüdür. MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanseri hücre hatlarıdır. SK-N-AS nöroblastoma hücre hattı, 10 yaşının altında olan çocuklarda en sık rastlanan ekstrakraniyal solid bir kanser türüdür. HEK, sağlıklı insan embriyonik epitel hücresidir. Zaprinast (2-(o-Propoksifenil)-8-azapurin-6-on) bir antiallerjen bileşik olarak ksantinlerin sentezi sırasında elde edilmiştir. Carvacrol, (2-metil-5-(1-metiletil)-fenol), kekik ve/veya kekik esansiyel yağlarının ana bileşenidir. Antibakteriyel, antioksidan ve antikanser özelliklere sahip doğal bir bileşiktir. Bu çalışmanın amacı, zaprinast ve carvacrolün, HEK, MCF–7, MDA MB-231 ve SK-N-AS hücre hatlarında hücre proliferasyonuna ve apopitoza etkisinin ortaya konulmasıdır. Çalışmamızda zaprinast (10-750 μM aralığında) ve carvacrol (50-1000 μM aralığında) belirlenen doz ve zaman aralıklarında farklı hücre serilerinin proliferasyonuna etkileri MTT hücre canlılık testi ile analiz edildi ve 48. saat sonunda IC50 değerleri hesaplandı. Zaprinastın tüm hücrelerin proliferasyonunda etkisiz olduğu belirlendi. Hücrelere 48 saat boyunca IC50 dozunda carvacrol uygulandı. Flow sitometri ile apopitoz analizi yapıldı ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak, HEK, MCF-7, MDA MB-231 ve SK-N-AS hücre hatlarında zaprinastın hücre proliferasyonuna etkisi olmamıştır. Carvacrol uygulanan hücre hatlarının ise doz artışı ile birlikte hücre proliferasyonu inhibe olmuştur. Apopitoz üzerine etkileri de ortaya konmuştur. Carvacrolün standart kanser tedavi yöntemlerine ek olarak takviye bir tedavi yöntemi olabilir. Çalışmamız, ilerde yapılacak olan moleküler düzeydeki çalışmalara destek ve yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer is when cells lose control and multiply or grow abnormally due to damage to cells and DNA. Breast cancer is the most common cancer type in women in developed and developing countries. MDA-MB-231 and MCF-7 are breast cancer cell lines. SK-N-AS neuroblastoma cell line is the most common type of extracranial solid cancer in children under 10 years of age. HEK is a healthy human embryonic epithelial cell. Zaprinast (2- (o-Propoxyphenyl) -8-azapurin-6-one) was obtained during the synthesis of xanthines as an antiallergenic compound. Carvacrol is the main component of (2-methyl-5- (1-methylethyl) -phenol), thyme and / or thyme essential oils. It is a natural compound with antibacterial, antioxidant and anticancer properties. The aim of this study is to determine the effect of zaprinast and carvacrol on cell proliferation and apoptosis in HEK, MCF-7, MDA MB-231 and SK-N-AS cell lines. In our study, the effects of zaprinast (in the range of 10-750 μM) and carvacrol (in the range of 50-1000 μM) on proliferation of different cell series were determined with MTT cell viability test and IC50 values were calculated at the end of 48th hour. Zaprinast was found to be ineffective in proliferation of all cells. The cells were administered an IC50 dose of carvacrol for 48 hours. Apoptosis analysis was performed by flow cytometry and compared with the control group. As a result, zaprinast had no effect on cell proliferation in HEK, MCF-7, MDA MB-231 and SK-N-AS cell lines. Cell proliferation was inhibited with increasing dose of carvacrol treated cell lines. Its effects on apoptosis have also been demonstrated. In addition to the standard cancer treatment methods of Carvacrol, it may be a supplementary treatment method. Our study can support and guide future molecular studies.