Femur fraktürü nedeni ile yoğun bakımda yatmış hastaların emosyonel durumları ve deneyimleri
Emotional states and experiences of patients in intensive care for femur frakture
  1. Tez No: 624106
  2. Yazar: EDA TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; yoğun bakım ünitesinde femur fraktürü nedeni ile yatmış, daha sonra ortopedi servisine gönderilen ve burada tedavi gören hastaların emosyonel durumları ve deneyimlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma 15 Haziran 2016- 15 Aralık 2016 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma örneklemini İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinin anestezi yoğun bakım ünitesinde femur fraktürü nedeni ile en az 24 saat yatan ve daha sonra ortopedi servisine gönderilen 120 hasta oluşturdu. Araştırma öncesinde etik kurul onayı ve hastalardan onam alındı. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği (YBDÖ) ve Hastane Anksiyete Depresyon (HAD) ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 15,0 programında sayı ve yüzde, ortalama ± standart sapma, ortanca, çeyrekler arası aralık (ÇAA), en küçük ve en büyük değerler kullanılarak analiz edildi. Çözümleyici bulgularda Mann Whitney U testi, Student t testi, Kruskall Wallis testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 67,93±18,19'dur. Araştırma grubunun %50,8'inin 76 yaş ve altı, %50'sinin erkek, %53,3'ünün okuryazar/ilkokul mezunu ve %56,7'sinin evli olduğu saptandı. Hastaların %87,5i'inde düşme/yüksekten düşme nedeni ile femur fraktürü oluştuğu, yoğun bakımda yatış süresi ortalamasının 1,93±1,46 gün ve %57,5'nin bir gün yattığı ve %70'inin daha önce yoğun bakımda yatmadığı belirlendi. Hastanede yatış süresi ortalamasının ise 12,70±4,46 gün ve %54,2'sinin 12 gün ve altı olduğu saptandı. Hastaların YBDÖ alt boyut ve toplam puan ortalaması sırası ile; çevrenin farkında olma: 16,14±2,47, yoğun bakımda yaşanan kötümser deneyimler: 12,86±1,27, yoğun bakımda yaşanan deneyimlerin hatırlanması: 10,20±1,60, yoğun bakımda alınan bakımdan memnuniyet: 12,42±3,31 ve toplam puan: 51,61±6,43 olduğu belirlendi. Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) anksiyete alt boyut puan ortalaması; 5,26±3,90, depresyon alt boyut ortlaması; 4,21±2,79 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the emotional states and experiences of patients who had been admitted to intensive care for femur fracture and who had later been sent to the orthopedics service and treated there. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between 15 June and 15 December 2016. The research sample consisted of 120 patients who had been admitted to the anesthesia intensive care unit of a teaching and research hospital in Istanbul province, Turkey for femur fracture, and who had remained there for at least 24 hours before being sent to the orthopedics service. Before the study was conducted, approval was obtained from the ethics committee and consent was obtained from the patients. Data were collected using personal information form, the Intensive Care Experience Scale (ICES) and the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS). Data analysis was performed with the program SPSS 15,0 using numerical and percentage values, mean ± standard deviation, median, interquartile range (IQR), minimum and maximum values. Analysis was performed using Mann Whitney U test, Student t test, variance analysis (ANOVA), Kruskall Wallis test, Spearman correlation analysis and regression analysis. Findings: Patients' mean scores on the subscales of ICES were, in order, awareness of surroundings 16,14±2,47, frightening experiences 12,86±1,27, recall of experiences 10,20±1,60, and satisfaction with care 12,42±3,31, and their total mean score was 51,61±6,43. Mean HADS scores in the anxiety subscale was 5,26±3,90 and depression, 4,21±2,79.