Erişkin kadınlarda Harris-Beath yöntemi ile elde edilen ayak izlerinin analizi: Kesitsel bir çalışma
Analysis of foot prints obtained by Harris-Beath method in adult women: A cross-sectional study
- Tez No: 624110
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Ayağı karakterize etmek için yapılan çalışmalar, ayak içindeki anatomik yapılarını ve antropometrik noktalarının ölçülmesini içerir. Bu yöntemlerden bir tanesi olan ayakta duran (statik) veya hareket halindeyken (dinamik) toplanan ayak izlerindeki çeşitli antropometrik nokta, bölge ve alanların birbirleriyle olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Harris-Beath ayak izi ıstampası ayak izi toplanmasında sıklıkla kullanılan yöntemdir. Bu amaçla erişkin kadın bireylerde Harris-Beath ayak izi alma yöntemiyle ayak izi parametrelerini değerlendiren bu kesitsel çalışmayı gerçekleştirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-45 yaş aralığındaki sağlıklı yetişkin kadın bireylerden seçilmiş 120 kişi katıldı. Kişilerin statik ayak izleri tek bir araştırmacı tarafından Harris-Beath yöntemi kullanılarak elde edilip, sağ ve sol ayak tabanı görüntüleri bir tarayıcı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarıldı. Aktarılan görüntüler ImageJ 1.51.8 programı kullanılarak; Chippaux-Smiraks indeks, Staheli indeks, ark indeks, ark açısı, ayak izi indeksi, ark uzunluk indeksi ve kısaltılmış ark indeksi hesaplandı. Bu indekslerin ve elde edilen değerlerin istatistiksel analizi SPSS for Windows release 15.0 programı ile yapıldı. Bulgular: Bu sonuçlara göre sağ ve sol ayak arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Bakılan indekslerde anlamlı fark bulunamadı. Ayak tipleri belirlenip, farklı indekslere göre pes planus değerlendirmesi yapıldı. Ark indeks (>0,26) referans nokta alınarak, pes planus için Youden indekse göre duyarlılık ve özgünlük indekslere göre değerlendirildi; Chippoux-Smiraks indeks 0,86 ve 0,68 (kesim değeri: 0,374), ark açısı 0,65 ve 0,78 (kesim değeri: 35,923), Staheli indeks 0,87 ve 0,65 (kesim değeri: 0,632) elde edildi. Sonuçlar: Gerçekleştirdiğimiz çalışma ile toplumumuzun kadın kesimine ait ayak izlerinden, çeşitli indeksleri kullanarak elde edilen ortalama değerler, ayak tabanı ile ilgili yapısal özellikler ve sorunlar hakkında bir değerlendirme yapmamıza olanak vermiştir. Bu çalışma toplumumuzun kadın popülasyonu için ayak yapısı ve sağlığı ile ilgili önemli veriler sağlamıştır. Bu sayede özellikle ayak ile ilgili problemlerde, önleyici ve tedavi edici tasarımlara ışık tutacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies to characterize the foot include the measurement of anatomical structures and anthropometric points of foot. One of these methods is to evaluate the relation of various anthropometric points, regions and areas of feet with each other in the standing (statically) or moving (dynamically) collected footprints. The Harris Beath ink pad is a commonly used method of collecting footprints. For this purpose, we performed this cross-sectional study to evaluate the footprint parameters among adult female subjects by using Harris-Beath footprinting method. Materials and methods: 120 people selected from healthy adult female subjects with ages of 18-45 years, were participated in the study. The static footprints of the subjects were obtained by Harris-Beath method by one researcher and the images of the right and left footwell were transferred to the online environment with a scanner. In the transferred images, Chippaux-Smirax index, Staheli index, arch index, arch angle, footprint index, arch length index and abbreviated arch index were calculated using ImageJ 1.51.8 program. Statistical analysis of these indices and obtained values were performed with SPSS for Windows release 15.0 program. Findings: According to these results, there was no statistically significant difference between right and left feet (p>0.05). No significant difference was found in the examined indices. Foot types were determined and pes planus evaluation was performed according to different indices. With taking arch index (> 0.26) as a reference point, pes planus was evaluated according to the Youden index, the sensitivity and specificity indices. The results were; the Chippoux-Smirax index was 0.86 and 0.68 (cut-off value: 0.374), the arc angle was 0.65 and 0.78 (cut-off value: 35.923), and the Staheli index was 0.87 and 0.65 (cut-off value: 0.632). Results: The study we have conducted was allowed us to make an assessment of the structural problems of the footprints in terms of the average values, resulted from different indices, obtained from the footprints of the women of our society. These data provided important information about the foot structure and foot health of the female population. Therefore, we believe that it will shed light on preventive and therapeutic designs especially in foot related problems.