Tam dişsiz hastalarda implant destekli overdenture ve konvansiyonel tam protezlerin hasta beklentileri ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
Comparing the efficiency of mandibular implant- retained overdentures and conventional dentures among elderly edentulous pati̇ents: Satisfaction and quality of life
- Tez No: 624111
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZLEM CEYLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada konvansiyonel tam protez ve mandibular implant destekli tam protez kullanan tam dişsiz hastaların, yaşam kaliteleri ve hasta memnuniyetlerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, konvansiyonel tam protez kullanan 60 hasta, implant destekli tam protez kullanan 60 hasta olmak üzere toplamda 120 hasta yer almaktadır. Hastaların yaşam kalitesi ölçümleri için OHIP-14, genel protez memnuniyetleri ve retansiyon ölçümleri için de Visual Analog Scale (VAS) formları kullanıldı. 2 grup arasında OHIP ve VAS ölçekleri uygulanarak ağız yaşam ve genel yaşam kaliteleri değerlendirildi. Ayrıca olguların yaş, cinsiyet ve protez tecrübesi ile OHIP ve VAS skorları arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmamızın analizinde IBM SPSS V23 (Chicago, USA), Spearman korelasyon analizi ve Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Kikare testleri kullanıldı. Bulgular: OHIP toplam değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmuş ve implant destekli tam protez grubu daha iyi yaşam kalitesi göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study was to compare the satisfaction and the quality of life in an elderly population using either mandibular conventional complete dentures or implant-retained overdentures. Material and Method: In this study, a total of 120 patients, 60 patients with complete dentures wearers, 60 patients with implant-retained overdentures wearers were included. The subjects were submitted to a questionnare based on Oral Health Impact Profile (OHIP-14) to evaluate their quality of life. Visual Analog Scales (VAS) were used to evaluate patients general satisfaction and retention levels of their prosthesis. Between two groups OHIP and VAS surveys were applied , their oral health and general health quality of life were analyzed. Also, the association between the OHIP and VAS variables and the patient's age, gender and denture experiences were analyzed. Statistically, IBM SPSS V23 (Chicago, USA), Spearman correlation analysis and Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Chi-squared tests were used. Results: In terms of OHIP-14 total scores between groups, differences were found (p0,05).