Genel popülasyonda su dengesi ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study for turkish adaptation of water balance questionnaire, for general population
- Tez No: 624133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞULE AKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada Su Dengesi Ölçeği'ni Türk toplumuna uyarlamak, validasyonu ve tekrar elde edilebilirliğini, popülasyonun su dengesini saptamak ve bazı değişkenler açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 301 sağlıklı yetişkin birey katılmıştır. İlk aşamada ölçeğin dil eşdeğerliği sağlanmış, uzman görüşleri alınıp, pilot uygulama ile ölçeğin Türk toplumuna uyarlaması yapılmıştır. Validasyan aşamasında yirmi dört saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yöntemi, idrar pH'ı ve idrar özgül ağırlığı kullanılmıştır. Güvenirliği değerlendirmek için ölçek örnekleme 2 hafta ara ile ikinci kez uygulanmıştır. Bulgular: Örneklemin %68,1'i kadın, yaş ve BKİ ortalaması sırasıyla 36,7±12,1 yıl, 25,6±4,1 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to adapt the Water Balance Questionnaire, to Turkish society, assess its validation and reproducibility, determine water balance of the population and evaluate it in terms of certain variables. Material and methods: 301 healthy adult individuals were included in the study. First, linguistic equivalence was ensured, and expert opinions were obtained before piloting. For validation, 24-hour dietary recall, urine pH and urine specific gravity were used. To assess reliability, it was administered twice with a two-week interval. Results: 68,1% of the sample were female, and mean age and BMI were 36,7±12,1 year and 25,6±4,1 kg/m2, respectively.