Sivas Suşehri ilçesinde aile sağlığı merkezine başvuran 30 yaş ve üzeri yetişkinlerde hipertansiyon sıklığı ve yöresel beslenmeyle ilişkisi
Hypertension frequency and its relationship with local nutritionamong adults 30 years and over who attend family health center in Si̇vas Suşehri̇ district
  1. Tez No: 624134
  2. Yazar: ÖZGE CAN BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada, Suşehri ilçe merkezindeki yetişkinlerde hipertansiyon sıklığı, bunu etkileyen yöresel beslenmenin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tanımlayıcı bir araştırma olan bu çalışma; ilgili kurumlardan (Sivas İl Sağlık Müdürlüğü- Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu) izin alındıktan sonraki 6 aylık dönemde (1 Eylül 2018 - 1 Mart 2019) Suşehri Aile Sağlığı Merkezine başvuran 30 yaş ve üzeri kişilerde yapılmıştır. Katılımcıların onayları alındıktan sonra hazırlanan anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmış ve kan basıncı, ağırlık, boy uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %42'si kadın, %58'i erkektir. Büyük bir kısmı (%56,6) ilkokul mezunu kişilerden oluşmaktadır. %88,8'u evlidir ve %48,6'ü çalışmamaktadır, çoğu düşük gelir düzeyindedir. Araştırmaya katılanların %83,4'ünün sigara, %98,0'ının alkol kullanmamaktadır. %11,4'ünün kronik hastalığı vardır. %54,6'sı düzenli ilaç kullanmamaktadır. %29,4'üne daha önce hipertansiyon teşhisi konmuş olup bunların %79,6'sı düzenli ilaç kullanmakta, % 20,4'ü de düzenli diyet yapmaktadır. Her gün tüketilen besinlerin başında ekmek gelmektedir (%79,2). Normal peynir ve yöresel peynirlerin de sık tüketildiği dikkati çekmektedir. İşlenmiş et tüketimi çok düşüktür. Yöresel besinlerden keş her gün (%18,6), günaşırı (%20,2) ve haftada (%23,2) olarak sık tüketilenlerin başında gelmektedir. Diğer yöresel besinler ise haftada veya on beş günde bir gibi daha seyrek tüketilmektedir. Keşkek, peskütan, siron, gelecoş, gendime çorbası, kavut, kabarcık, lokma, ekmekaşı, lokum çalışmaya katılanların yarıya yakını tarafından hiç tüketilmemektedir (%43,4-59). Erkeklerin %51,7'sı, kadınların ise %34,5'i fazla kilolu, erkeklerin %23,8'i, kadınların ise %44,8'i şişmandır. Kadınlarda şişmanlık, erkeklerde ise fazla kiloluluk daha yüksek orandadır (p0.05). Şu anda hipertansiyonlu olanların %65,9'u durumunun farkındadır, ancak prehipertansiflerle birlikte farkındalık oranı %49,3'e düşmektedir. Daha önce HT tanısı alanların sadece %4,8'inin tansiyonu kontrol altındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the frequency of hypertension in adults in Suşehri district center and whether the local nutrition affects this. In this study, which is a cross-sectional descriptive research; it was carried out in people aged 30 years or older who applied to the Suşehri Family Health Center in the 6-month period (September 1, 2018 - March 1, 2019) after permission from the relevant institutions (Sivas Provincial Health Directorate- Sivas Cumhuriyet University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee). After obtaining the approval of the participants, the questionnaire prepared was applied by face-to-face interview method, and blood pressure, weight and height were measured. 42% of the individuals participating in the study are women and 58% are men. A large part (56,6%) consists of primary school graduates. 88,8% of them are married and 48,6% of them are not working, most of them are at low income level. 83,4% of the respondents do not use cigarettes and 98,0% do not use alcohol. 11,4% have chronic diseases. 54.6% have not been used drugs regularly. 29,4% have been diagnosed with hypertension before, 79,6% of them use regular medicines and 20.4% have regular diets. Bread is the leading food consumed daily (79,2%). It is noteworthy that regular cheese and local cheeses are also consumed frequently. Processed meat consumption is very low. Among local foods, keş is one of the most frequently consumed daily (18,6%), every other day (20,2%) and weekly (23,2%). Other local foods are consumed less frequently, such as once a week or fifteen days. Keşkek, pescutan, siron, gelecoş, gendime soup, kavut, kabarcık, lokma, ekmek aşı and Turkish delight are not consumed by almost half of the participants (43,4-59%). 51,7% of men, 34,5% of women are overweight, 23,8% of men and 44,8% of women are obese. Obesity is higher in women and overweight is higher in men (p 0.05). Currently, 65,9% of those with hypertension are aware of their condition, but with prehypertensives, the awareness rate drops to 49,3%. Only 4,8% of people who have previously been diagnosed with HT have their blood pressure under control.