Moda yazılarının içerik ve şekil bakımından incelenmesi
Fashion articles in terms of content and shape
  1. Tez No: 582839
  2. Yazar: ZEKİYE GÜNEŞ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Journalism, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Moda genel anlamıyla değişimi ifade etmektedir. Bu çalışma ile değişimin takip edildiği mecralarda yer alan ulusal ve uluslararası düzeydeki moda yazılarının şekil ve içerik bakımından özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, betimsel ve içerik analizi teknikleri bir arada kullanılmıştır. Ocak 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında ulusal ölçekte 3 dergi, 2 gazete, 2 blogda yayınlanan 25 moda yazısı; uluslararası ölçekte 3 dergi, 2 gazete, 2 blogda yayınlanan 25 moda yazısı olmak üzere toplam 50 moda yazısı, geliştirilen inceleme formları aracılığıyla incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ulusal ve uluslararası yazıların şekil ve içerik bakımından farklılıkları olduğu; şekil bakımında ulusal ve uluslararası yazarlar arasında, başlık oluşturma kelime sayısı tercihinde, toplam kelime sayısı tercihinde ve yazıda geçen şahıs grubu tercihlerinde anlamlı farklılıklar bulunurken anlatım türü tercihlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. İçerik bakımından ulusal ve uluslararası düzeyde analiz ve yorum türlerinin alt tür tercihlerinde anlamlı farklılıklar bulunurken, röportaj ve tanıtım türlerinin alt tür tercihlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Fashion generally refers to change. In this study, it is aimed to reveal the features of fashion writings in national and international level in terms of form and content in the channels where the change is followed. Descriptive and content analysis techniques, one of the qualitative research methods, were used in the study. Between January 2018 and May 2019, 25 fashion articles were published in 3 national magazines, 2 newspapers and 2 blogs; 50 fashion articles, including 25 fashion articles published in 3 international magazines, 2 newspapers and 2 blogs, were examined through the review forms developed. According to the findings obtained in the research, national and international manuscripts have differences in form and content; While there were significant differences between the national and international authors in terms of size, preference of the number of words of title creation, total number of words, and preferences of the group of individuals mentioned in the article, no significant difference was found in the expression type preferences. While there were significant differences in the sub-genre preferences of the analysis and interpretation types at the national and international level, no significant difference was found in the sub-genre preferences of the interview and promotion types.