Step-aerobik çalışmasının 15 – 18 yaş arası kız öğrencilerde bazı fizyolojik parametrelere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of step-aerobic study on some students 15 - 18 years against some physiological parameters
- Tez No: 624159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ASMA, PROF. DR. YALÇIN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, 8 haftalık stepaerobik çalışmasının 15–18 yaş arası kız öğrencilerde bazı fizyolojik değişkenler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla Van İli Kız Yetiştirme Yurdunda bulunan 20 kontrol 22 denek olmak üzere 42 kız öğrencinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Denekler, egzersiz yapmalarında her hangi bir sakınca olmadığının belirlenmesi için sağlık kontrolünden geçirildi. Sekiz hafta süresince deneklere aynı çalıştırıcı gözetiminde, haftada 3 gün 50–60 dakika süre ile step-aerobik egzersiz programı uygulandı. Deneklerin egzersiz program öncesi ve sonrası vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, kan basıncı, dikey sıçrama, esneklik, mekik-şınav, Cooper ve kan yağları ölçümleri yapıldı. ANOVA sonucunda; LDL ve sistolik kan basıncı özellikleri dışında, diğer özelliklerin tümünde Grup x Zaman karşılıklı etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p< 0.05). Bu durumda, ön–test ile son test arasındaki fark; Kontrol ve uygulama gruplarında, benzer şekilde uygulama ile kontrol grubu arasındaki fark, ön ve son testte değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, grupların karşılaştırılması, ön ve son test düzeyinde ayrı ayrı, ön ve son testin karşılaştırılması ise kontrol ve uygulama gruplarında ayrı ayrı olarak yapıldı. Sonuç olarak, düzenli ve uzun süreli yapılan step-aerobik egzersizin 15–18 yaş arası kız öğrencilerde olumlu etkilere neden olduğu belirlendi. Bu durum, aerobik antrenmanların kardiovasküler hastalığının tehlikeli etkilerinden korunma ve vücut kompozisyonunun düzenlenmesi açısından etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is done by the volunteer assistance of 42 female students which consists 20 control and 22 test students to determine the effects of 8 weeks step-aerobic study on some physiological parameters among 15–18 aged female students in girls dormitory in Van city. The subjects were examined for health control to show that there is no inconvenience to do exercise for their health. During 8 weeks, a 50-60 minutes step-aerobic program was applied to the test group in a week under the same trainer's supervision. Test groups' body weight, body mass index, blood pressure, vertical jump, elasticity, pull up-push up, copper and blood lipid measurements were done before and after the exercise program.