18-24 yaş arası Muğla Üniversitesi bayan öğrencilerinde step çelışmasının bazı motorik ve yapısal özelliklerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 82345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV ÖZET Bu araştırma. 8 haftalık step çalışmasının 18-24 yaş arası Muğla Üniversitesi bayan öğrencilerinde bazı motorik ve yapısal özelliklerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. 40 sedanter bayan üniversite öğrencisi step grubu (n=20), kontrol grubu (n=20) gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır. One Way ANOVA ve Tukey-HSD istatistiksel yöntemleri kullanılarak verilerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Uygulanan 8 haftalık egzersiz sonunda motorik ve fizyolojik ölçüm değerleri deney grubu son-test skorlarında dikey sıçrama, cooper, aerobik güç, esneklik, vital kapasite ve 40m sürat testlerinde kontrol grubu ön-test, son- test ve deney grubu ön-test*e nazaran anlamlı artışlar görülmüştür. Bunun yanı sıra skinfold ölçümlerinde sadece biceps bölgesinde deri altı yağ kalınlığında anlamlı azalmalara rastlanmıştır. Reaksiyon zamanı belirleme ölçümlerinde ışık ve ses*e karşı yapılan uygulamalarda ışık sağ el, sol el ve ses sağ, el sol el testlerinde deney grubu son-test ölçümlerinde kontrol grubu ön-test, son-test ve deney grubu ön- test 'e göre istatistiksel olarak ciddi azalmalar görülmüştür. Kuvvet ölçümleri incelendiğinde sadece pençe kuvveti sağ el deney grubu son-test ölçümlerinde kontrol grubu ön-test. son-test ve deney grubu ön-test'e göre istatistiksel olarak anlamlı artışlar görülmüştür. Çap değişkenleri incelendiğinde ekstansiyon biceps çapta, fleksiyon bikondülar çapta azalma olduğu görülmektedir. Diğer ölçüm değişkenlerinde ise istatistiksel olarak herhangi bir anlam söz konusu değildir. Çevre ölçüm değişkenlerinde ise istatistiksel olarak herhangi bir anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The main objective of this study is to determine the effects of step on the physical fitness of 1 8-24 age female group studying at Muğla University for 8 weeks 30 sedentary women were included in this study, 1 5 of them were in the step group, 1 5 in control group; the step group was participated in exercise program for 45 minutes per day. 3 days Per week for 8 weeks. Their heart rates are 60-70 % max. During this period control group was included in no physical activity. Height, weight, springing perpendicular aneorobic power, hand grip, back and leg strength, flexibility, skinfold, caliper vital capacity, pulse, heart rate, reaction time 40 meter running test, cooper test were measured respectively for pre-test and post-test for 8 weeks. One Way ANOVA and Tukey-HSD statistical methods were used in evaluating the results. The exercise groups, when compared with the control group according to the Pre and post test results, showed significant results in only biceps area. On the other hand skinfold measurements showed significant reduction in biceps, calf, thigh, triceps and midaksilla areas, in the reaction time tests which included reactions to the light and voice with the right and left hand, the results in the exercise group were found to be statistically lower than the pre-test results İn right and left hand grip, back and leg strength measurements a significant increase was observed. This shows that doing exercising makes positive effects on both the body composition and the nervous system. Caliper vital capacity showed a decreasing extension biceps and flexion biceps biacromial. In the other areas the results were insignificant. Similarly diameter parameter measurements showed no statically significant difference.