Örgüt kültürünün çalışanların motivasyonu üzerine etkileri: Tıbbi cihazlar sektöründe bir araştırma
Organizations cultural on the motivation of workers: A research in the medical devices sector
- Tez No: 624166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örgüt kültürün kavramı, Deal ve Kennedy ile Peters ve Waterman'in öncülüğünde 1980'li yılların başlarından itibaren yönetim literatüründeki yerini almıştır. Örgüt kültürü, bir işletmedeki işgörenlerin iş yapış biçimlerine ve tutumlarına yön veren semboller ve ritüeller aracılığıyla öğrenilebilen/öğretilebilen, aktarılabilen düşünce ve normların toplamı olup işletmenin genel görünümüdür. Motivasyon kavramı ise bir işgörenin iş yapma isteğinin düzeyini olumlu yönde değiştirme çaba ve araçlarından oluşmaktadır. Örgüt kültürü ve motivasyon birlikte değerlendirildiğinde, her ikisinin birbirini tamamladığı görülmektedir. Bu nedenle örgüt üyelerince paylaşılan ve ortak bir değer olan örgüt kültürü, işgörenlerin motivasyon düzeyleri üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkiye sahiptir. İşgörenlerin, işletme hedeflerine içten gelen bir istekle daha yüksek performans ile hizmet etmesi, işletmeye karşı aidiyet duygusunu geliştirmesi ve organizasyonun parçası olabilmesi için örgüt kültürünün bir motivasyon aracı olarak kullanılması ideal ve etkili bir çözüm aracı olabilmektedir. Etkili ve sürdürülebilir bir motivasyon sürecinin meydana gelebilmesi için başvurulan ve aynı zamanda örgütsel başarının da anahtarı olabilecek örgüt kültürü ile motive olmuş işgörenler işletmenin enerji ve sinerjisini çok büyük oranda artırabilecektir. Bu çalışmada örgüt kültürünün çalışanların motivasyonu üzerine etkileri incelenmeye çalışılmış ve bir araştırma yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde örgüt kültürü kavramı, kapsamı, oluşturulması, özellikleri, fonksiyonları ve sınıflandırılmasına yer verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde motivasyon kavramı, amaçları, teorileri ve motivasyonu etkileyene faktörlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise örgüt kültürünün işgörenlerin motivasyon düzeylerine olan etkilerinin ölçülmeye çalışıldığı bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma sonucuna göre, örgüt kültürü ile motivasyon düzeyi arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiş olup genel olarak literatürdeki yaygın görüşleri destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the organization cult has taken its place in the management literature from the beginning of the 1980s on the premise of Deal and Kennedy and Peters and Waterman. Organizational culture is the sum of the ideas and norms that can be learned / taught through the symbols and rituals that guide the way in which businesses operate in an enterprise and their attitudes, and it is the general view of the business. The concept of motivation consists of an employee's efforts to change the desire for work positively. Organizational culture and motivation concepts complement each other. Therefore, the organizational culture, which is a common value shared by employees, affects the level of motivation positively or negatively. Employees are asked to serve at their own request with higher performance for the purpose of the business. It is also desirable to develop loyalty to the business and become part of the organization. For this reason, it is an ideal and effective solution tool to use organization culture as a motivation tool. Employees motivated by organizational culture, which is also the key to organizational success for an effective and sustainable motivation process, will greatly increase the energy and synergy of the business. In this study, the effects of organizational culture on the motivation of employees were tried to be studied and a research was carried out. This study was prepared in three sections. In the first part, the concept of organizational culture, scope, formation, features, functions and classification have been tried to be explained. In the second part, motivation concept, aims, theories and factors that affect motivation are included. In the third part, an investigation was carried out to measure the effects of organizational culture on the motivation levels of occupants. According to the results of the research, it was determined that there is a significant relationship between organizational culture motivation level. In general, it is the result of supporting the widespread views in the literature.