Ağ yönetim sistemlerinin incelenmesi ve örnek bir kurumsal geniş alan ağı uygulaması
Analysing network management systems and example of an enterprise wide area network application
  1. Tez No: 624172
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD MAHMUT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilgi güvenliği gibi, ağ yönetimi de bilgisayar ve ağ kullanıcılarının görmezden geldiği önemli bir konudur. Kurumsal uygulamalarda geniş ve birbirinden uzak coğrafi bölgeler ile çok sayıda yönetim alanına yayılabilen, güvenli ve yüksek performansa sahip ağ bağlantılı bilgisayar altyapılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu tür altyapılarda kullanılan donanımlarda fiziksel ya da yazılım kaynaklı arızalar meydana gelebilmekte ve ağ performansı yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmada ağ yönetim sistemi alt yapısında yer alan mimari araştırılarak, tasarlanacak ağ yönetim sistemine örnek olması için günümüzde en çok kullanılan ağ yönetim sistemlerinin özellikleri incelenmiştir. İncelemelerden edinilen kazanımlar doğrultusunda yönetimi kolaylaştırmak için kurumsal geniş alan ağının nasıl kurulacağı ve ideal bir ağ yönetim sisteminin tercih edilmesi için gerekli olan özellikler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Tasarım aşamasında, ağ yönetim sisteminin kurulumunda yapılması gerekli işlemler adım adım anlatılarak, yapılan işlemlerin sonucunda kurumsal şirketlerin hata yönetimi, performans yönetimi, hesap yönetimi, yapılandırma yönetimi ve güvenlik yönetimi alanlarında elde edeceği faydalar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Network Management is an important topic, which is ignored by network users like information security. Enterprise business applications need wide and geographically remote locations that can spread over multiple management areas and network connected computer infrastructures with secure and high performance. However, physical or software related failures might occur in hardware that is used in this kind of infrastructure. Therefore network performance would be insufficient. In this study, the architecture in network management system has been investigated. The properties of today's most widely used network management systems has been analysed in order to be an example for the system to be designed. In accordance with the achievements from the analysis, detail information has been given in order to to simplify the management how to establish an enterprise network and prefer an ideal network management system. During the design stage, the operations that should be performed in establishing network management system, has been clarified systematically. The benefits that can be obtained by enterprise companies in terms of fault management, performance management, account management, configuration management and security management have been discovered.