Sabit fonksiyonel tedavi aygıtlarının bireylerin ağızla ilgili yaşam kalitelerine ve hasta memnuniyetlerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluationg the effects of fixed functional treatment devices on oral health related quality of life and patient's satisfaction
- Tez No: 624184
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALOŞ TUNCER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, sabit fonksiyonel aygıt uygulanan hastaların tedavi beklentilerini saptayıp, tedavi esnasında sabit fonksiyonel aygıtların hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirleyip, tedavi sonu memnuniyetlerini araştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalamaları 16,24 yıl olan 39'u kız, 11'i erkek toplam 50 birey dahil edilmiştir. Hastalara; ilk bölümde demografik bilgiler ile ortodontik tedaviden beklenti anketi doldurtulmuştur. İkinci bölümde Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) anketi; ilki bonding sonrası 1.ay kontrol seansında, ikincisi sabit fonksiyonel aygıt uygulaması sonrası 1.ay kontrol randevularında olmak üzere iki farklı zamanda doldurtulmuştur. Üçüncü bölümde ise tedavi sonrası hasta memnuniyeti anketi doldurtulmuştur. Bireylerin ortodontik tedaviden beklentileri çoğunlukla estetik üzerine olmuştur. Ebeveynlerin beklentisi çocuklarının beklentisinden yüksektir, ayrıca kız hastaların beklentisi erkek hastaların beklentisinden daha yüksektir. Bonding ile sabit fonksiyonel aygıt uygulaması arasında yaşam kalitesindeki etkiler açısından anlamlı fark yoktur. En şikayet edilen durum 'yemek yemede rahatsızlık' ve 'ağrı' olmuştur. Tedavi sonrası hasta memnuniyetinin yüksek olduğu saptanmıştır. Kendi isteğiyle gelen hastaların memnuniyet dereceleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the treatment expectations of the patients who have a fixed functional appliance and to identify the effect of the fixed functional appliances on the quality of life during the treatment and to investigate their satisfaction at the end of the treatment. A total of 50 individuals, 39 females and 11 males, with an average age of 16.24, were included in the study. In the first part of the study, the patients were given questionnaires on demographic characteristics and their expectations from the orthodontic treatment. In the second part of the study, the patients were given Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) questionnaire and the patients filled this questionnaire at two separate times; the first during the checkup examination 1 month after the bonding, and the second during the checkup examination 1 month after the application of the fixed functional device. In the third part of the study, the patients were given post-treatment patient satisfaction questionnaire. People mostly had aesthetic expectations from the orthodontic treatment. The parents have more expectations than the children, and the female patients have more expectations from the male patients. There is no significant difference between bonding and fixed functional appliance in terms of their effects on the quality of life. The most complained situations were“discomfort during eating”and“pain”. It was found that post-treatment patient satisfaction was high. The level of satisfaction was higher in patients presenting of their own will.