ERCP sonrası stapfer tip II perforasyonlara cerrahi yaklaşım
Surgical approach to post ERCP stapfer type II perforations
- Tez No: 624188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK COŞKUNKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Stapfer Tip 2 perforasyonlar, ERCP sonrasında oldukça nadir görülen ve mortalite ile sonuçlanabilen ciddi komplikasyonlardır. Literatürde Stapfer 2 perforasyonların yönetimi hususunda halen tartışmalı konular mevcuttur. Çalışmamızda, takip ve tedavisini yaptığımız hastadan elde ettiğimiz verileri değerlendirerek bu komplikasyonun yönetimine ışık tutmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 23 hasta yer almaktadır. 2009-2015 yılları arasında Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde, Ocak 2015- Eylül 2017 tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ERCP sonrası Stapfer 2 perforasyon nedeniyle tedavi gören hastaların hastane kayıtları taranmış ve retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: ERCP sonrası Stapfer Tip 2 Perforasyon tanısı, 12 hastada (%52,2) işlemin yapıldığı gün konmuştur. 11 hastada ise (%47,8) ERCP işleminden sonraki günlerde tanı konmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Stapfer type 2 perforations are very rare complications after ERCP and may result in mortality. There are still controversial issues in the literature regarding the management of Stapfer 2 perforations. In our study, we aimed to shed light on the management of this complication by evaluating the data we obtained from the patients we followed and treated. Material and method: There are 23 patients in our study. Hospital records of patients treated for Stapfer 2 perforation after ERCP at Namık Kemal University Healthcare Application and Research Center between January 2015 and September 2017, at Tekirdağ State Hospital between 2009-2015 were screened and retrospectively evaluated. Results: Post-ERCP Stapfer Type 2 Perforation was diagnosed in 12 patients (52.2%) on the day of the operation. 11 patients (47.8%) were diagnosed on days after ERCP procedure.