KOAH'ta kırılganlık düzeyinin denge, kognisyon ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of frailty level on balance, cognition and activities of daily living in COPT
  1. Tez No: 624255
  2. Yazar: SEZEN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kırılganlık ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) arasındaki etkileşim konusundaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada, kırılgan olan ve olmayan KOAH'lı hastalarda denge, kognisyon ve günlük yaşam aktivitelerini karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya klinik olarak stabil 20 kırılgan ve 28 kırılgan olmayan KOAH'lı hasta dahil edildi. Kırılganlık, istemsiz kilo kaybı, kuvvet kaybı, düşük endurans, düşük fiziksel aktivite ve azalmış mobilite kriterlerinden üç veya daha fazlasının varlığı olarak tanımlandı. Solunum fonksiyon testi değerleri kaydedildi. Dispne algılaması Medical Reseacrh Council dispne skalası (MMRC) ile değerlendirildi. Solunum kas kuvveti [maksimal ekspiratuar basınç (MEP), maksimal inspiratuar basınç (MIP)] ve periferal kas kuvveti (quadriceps kas ve el kavrama kuvveti) ölçüldü. Altı dakika yürüme testi (6DYT) ve Glittre günlük yaşam aktiviteleri (GYA) testi yapıldı. Denge fonksiyonel uzanma testi, kognisyon Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA) testi ve yaşam kalitesi KOAH Değerlendirme Testi (CAT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Information on the interaction between frailty and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is limited. The aim of this study was to compare balance, cognition and daily living activities in COPD patients with and without frailty. Twenty frail and 28 non-frail clinically stable COPD patients included in the study. Frailty was defined as the presence three or more of the criteria of unintentional weight loss, weakness, reduced endurance, low physical activity and mobility. Pulmonary function test values were recorded. Dyspnea was evaluated using the Medical Research Council dyspnea scale (MMRC). Respiratory [maximal expiratory pressure (MEP), maximal inspiratory pressure (MIP)], and peripheral (quadriceps muscle and hand grip strength) was measured. Six-minute walk test (6MWT) and Glittre activities of daily living (ADL) test were performed. Balance was evaluated using functional reach test. Cognition was assessed using Montreal Cognitive Evaluation (MoCA) Test. The COPD Assessment Test was used to evaluate quality of life.