Sığır perikardiyumunda kök hücre varlığının araştırılması
Research of stem cell in bovine pericadium
- Tez No: 624258
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kök hücreler yüksek oranda çoğalma ve çeşitli hücre tiplerine farklılaşabilme kapasitelerine sahip son derece özel hücrelerdir. Günümüzde insanlarda yapılan kalp çalışmalarında kalp hasarlarının onarımı için özellikle hematopoetik kök hücreler kullanılmıştır. Ancak yapılan çeşitli çalışmalar göstermiştir ki kalp kası onarımı için en ideal kök hücreler kardiyak kök hücrelerdir. Kalp ve damar sistemi kanın vücutta dolaşımını sağlayan son derece hayati öneme sahip kapalı bir sistemdir. Bu sistemin en önemli öğesi; 3 ana katmandan oluşan kalptir. Kalp dıştan içe perikard, miyokard ve endokard isimli tabakalar tarafından oluşturulmuştur. Eskiden memelilerin kalplerindeki hasarları ya da yaralanmaları kendi kendine onaracak güçte olmadığı kabul ediliyordu. Ancak son yıllar da yapılan çalışmalar kalbin kendini yenileme kapasitesi olduğunu ve yeni kardiyomiyosit oluşturabildiğini gösterdi ayrıca bu kardiyomiyosit yenilenmesinin kaynağının da kardiyak kök hücreler olduğu anlaşıldı. Kardiyak kök hücreler yüzey belirteci olarak CD 117 (c-kit) bulundururlar. Kalbin en dış katmanı olan perikard kalbi içinde bulunduran, keseye benzer bir dokudur ve kalbi her türlü etmenden korur. Bununla birlikte bir çok ajan salgılayarak kalbin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için katkıda bulunur. Bu çalışmanın amacı sığır perikardının hücresel yapısı içerisinde CD 117 (c-kit) ifadesine sahip hücrelerin olup olmadığının flow (akım) sitometrik yöntemlerle tespit edilmesidir. Bunun için 5 adet sığır cinsi hayvanın perikard dokusu alındı ve alınan her perikard dokusu hem Kollajenaz Tip I hemde Kollajenaz Tip II olmak üzere iki farklı enzimle muamele edildi ve hücrelerine ayrıldı. Söz konusu hücreler laboratuvar ortamında zenginleştirildi ve ardından flow (akım) sitometrik analizlere tabi tuttuldu. Bunların sonucunda; kollajenaz Tip I enzimi için %1,34 ± 0,53 seviyesinde, kollajenaz Tip II enzimi için %0.83 ± 0,33 seviyesinde CD 117 (c-kit) ifadesine sahip hücrelerle karşılaşıldı. Söz konusu çalışmamız CD 117 (c-kit) ifadesinin sığır perikardında varlığının gösterilmesi ile ilgili dünyada yapılmış ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır. Söz konusu çalışmamızın geleceğinde ksenojenik (hayvandan insana hücre,doku yada organ nakli –türler arası nakil) nakillerle ilgili yeterli bilgi ve tecrübe birikimi oluştuğunda gerek doku mühendisliği için gerekse insanlardaki kalp defektlerinin tedavisi için alternatif, yeni ve kolay elde edilebilir insan dışı bir kaynak elde edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Stem cells are very special cells which have the capabilities of highly multiplying and conversion into very different cell types. Nowadays, especially hematopoietic stem cells are used for the treatment of cardiac problems in the cardiac studies for human beings. However, various studies have shown that the cardiac stem cells are the most ideal stem cells for the regeneration of cardiac muscles. Cardiovascular system is the most vital and enclosed system for the blood circulation. The most important component of this system is the heart consisted of three main layers. Respectively from outer to the inwards, these layers are called as pericardium, myocardium and endocardium In the past, it was accepted that the mammals were not capable of regeneration of the heart injuries or damages. However, recent studies have demonstrated that the heart have had the capability of regeneration of itself and have been able to consists of cardiomyocyte Furthermore, it is understood that the source of this begin cardiomyocyte is the cardiac stem cells. Cardiac stem cells carry CD 117 (c-kit) as the cell surface marker. Pericardium which is the outermost layer of the heart is a tissue similar to pouch carrying the heart and protects the heart from the all the dangers. Besides, it contributes heart to be able to work continously by secreting various agents. The purpose of this study is to determine via flow cytometric methods, whether cattle pericardium has CD 117 (c-kit) statement in the cell structure. In order to get this objective five cattles' pericardium tissue are taken and each pericardium tissue is used with two different enzyme both Collagenase Type I and Collagenase Type II and seperated into cells. Mentioned cells are enriched in laboratory and then they were evaluated via flow cytometric analysis. Consequently, it was met with the cells having for CD 117 (c-kit) statements for collagenase type I enzyme %1,34 ± 0,53 and for collagenase type II enzyme %0.83 ± 0,33 . Our mentioned study can be defined the first study in the world for the demonstration of the expression of CD 117 (c-kit) in cattle pericardium In the future of our study, when the sufficient information and experience level are attained related with xenogeneic transplantation (From animals to people, cell, tissue or organ tranplantation- transplantation between species) an alternative, new and easy to handle nonhuman resource will be obtained both for the tissue engineers and for the treatment of heart defects.