Haber üretim sürecinde çalışan gazetecilerde tükenmişlik düzeyini yordayan etkenler
Factors predicting level of burnout for journalists working in the process of news production
- Tez No: 624259
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma; haber üretim sürecinde çalışan gazetecilerin tükenmişlik düzeyini yordayan etkenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde merkezi bulunan gazetelerin çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmaya haber üretim sürecinde çalışan gazeteciler ile köşe yazarlarından toplam 363 kişinin gönüllü olarak katılımı sağlanmıştır. Çalışma verilerinin elde edilmesi için katılımcılara sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla kişisel bilgi formu verilmiştir. Araştırmada depresyon şiddetini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği, tükenmişlik düzeyini saptayabilmek için Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS versiyon 21 paket programında yapılmıştır. Çaprazlama veri analizleri yapılarak araştırma grupları arasında ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonraki değerlendirmede ise Beck Depresyon ve Maslach Tükenmişlik Ölçekleri paralelinde depresyon düzeyleri ile tükenmişliğin alt başlıkları arasında yer alan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarıya İlişkin bulguların analizleri yapılmıştır. Araştırmada depresyon şiddetine bağlı olarak tükenmişlik düzeyinin arttığı gözlenmiştir. Grupların ortalama depresyon puanları arttıkça, grupların tükenmişlik düzeylerinde de istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmektedir. Haber üretim sürecinde çalışan gazeteciler ile köşe yazarlarında katılımcıların %41'inde depresyon saptanmıştır. Duygusal tükenme %17,4, duyarsızlaşma %11,3'tur. Düşük kişisel başarı hissinin varlığı %1,7 olarak gözlenmiştir. Araştırmada ayrıca sosyo-demografik özelliklerin depresyon şiddeti ve tükenmişlik düzeyini etkilediği sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında; haber üretim sürecinde çalışan gazetecilerin tükenmişlik düzeylerinin azaltılması amacıyla, yöneticilere ve tükenmişlik ile ilgili çalışma yapacak olan araştırmacılara yardımcı olabilecek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the factors predicting the level of burnout for journalists working in the process of news production. Sample of the research is established by employees of newspapers of which headquarters are located in İstanbul province. Total 363 volunteers from journalists and columnists working in the process of news production participate in the research. Participants are been given personal information form in order to determine socio-demographical characteristics for obtaining study data. In the research, Beck's Depression Scale is used to determine the severity of depression, and Maslach's Burnout Inventory is used to detect the level of burnout. Data analysis is performed in package program of version 21 of IMB SPSS. It is tried to find relationships between research groups by performing crossing data analysis. In the next evaluation, analysis of findings for depression levels in parallel to Beck's Depression Scales and Maslach's Burnout Inventory and emotional burnout, desensitization and low personal success which are among the sub-titles of burnout are performed. In the research, it is observed that level of burnout increases depending on the severity of depression. It is observed a significant relationship in levels of burnout of groups statistically as average depression scores of the groups increase. It is detected that 41% of participants from journalists and columnists working in process of news production has depression. Rate of emotional burnout is 17,4%, desensitization is 11,3%. It is observed that rate of presence of low personal success feel is 1,7%. In the research, it is found that socio-demographical characteristics have impacts on the severity of depression and level of burnout. In the light of results obtained; recommendations to help managers and researchers who will study about burnout are given in order to reduce the level of burnout of journalists working in the process of news production.