Çağdaş sanat bağlamında göç ve mültecilik
Refugees and migration in the context ofcontemporary art
- Tez No: 624288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Çağdaş Sanat Bağlamında Göç ve Mültecilik”adlı bu tez çalışmasında konuyla bağlantılı Küreselleşme Çağında Göç, Mültecilik, Çağdaş Sanatta Yersiz ve Yurtsuzluk, Göçebe Sanat, Çağdaş Sanatçı Mülteci mi? Göçebe Sanatçı mı?, Savaş Bölgelerinde Sanat Yapmak: Ölüm-Kalım-Travma, Bir Anlatıya Doğru Sanatçılar, Üretimler ve Kimlikler, Küratöryel bir Uygulama“Yeryüzünün Sınırları”Sergisi gibi genel kavramlar irdelenmiştir. Ayrıca bazı sanatçıların hayat anekdotları ve eserleri analiz edilmiştir. Aynı zamanda sanatçıların yaşadıkları yeni coğrafyaya sanatsal ve kültürel etkilerinin olup olmadığı çözümlemeye çalışılmıştır. Araştırmanın ana teması olan sanatçıların Avrupa'ya neden göç ettikleri ve göç ettikleri coğrafyada sanatsal çalışmalarını nasıl sürdürdükleri, önceki coğrafyada ürettikleri işleri ile göç ettikleri yerlerde ürettikleri işleri arasında ne gibi farklılıklar oluştuğu, göç edilen coğrafyalarda sanatçıların sosyolojik baskılara maruz kalıp kalmadığı, göç ettikleri coğrafyanın kültürel betimlemelerini eserlerinde yansıtıp yansıtmadıkları, Avrupa'ya göç eden sanatçıların bundan sonraki dönemlerinde nasıl bir yol izleyeceklerinin sorgulanması gibi bazı detaylı sorularla çalışmanın ana teması oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda sanatçıların bulundukları yeni coğrafyada yerel ve evrensel bağlamda çağdaş sanata farklı yönsemeler getireceği düşüncesi ile çağdaş sanata farklı bir boyut kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis, titled“Refugees And Migration In The Context Of Contemporary Art”, discusses the general concepts of the migration, asylum, misplacement and landlessness of contemporary art, nomadic art, whether a contemporary artist is a refugee, whether a nomad is an artist, making Art in War Zones: Death-Survival-trauma, the narrative artists, production and identities, and the curatorial practice similar to the exhibition, Earth Borders. In addition, life anecdotes of some artists and their works were analyzed. Moreover, it is examined that whether the geography where they have resided was influenced by their artistic and cultural effects. The fundamental of the research, the reason of why artists migrate to Europe and how they maintain their artistic creations in new territories, was based on the comparison between their works which were produced in previous territory and emigrated region, whether they exposed to the sociological pressures in migrated geography, the reflection of foreign cultural effects in their works, and analyzing their new steps in following era. In this context, a novel dimension to the contemporary art is established by the artists in regards to the belief of their influence with global and local context in their new residence.