Bir tıp fakültesi hastanesinde çalışan hemşirelerin çalışma duruşlarının reba ve rula yöntemleri ile ergonomik risk değerlendirmesi
Ergonomic risk assessment with reba and rula methods of working positions of nurses working in a medical faculty hospital
  1. Tez No: 624287
  2. Yazar: ÖZKAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA AYHAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sağlık sektöründe yapılmış olan bu çalışmada amacımız, anket uygulamasına ilaveten mühendislik alanlarında kullanılan risk değerlendirme yöntemlerinden REBA ve RULA analizlerinden yararlanmaktır. Böylece özgün, ölçülebilen, daha güvenilir, genellenebilir ve en önemlisi de düzeltici faaliyetlere imkan veren sonuçlara ulaşılmış olur. Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. İstanbul Tıp Fakültesi'nde çalışan hemşirelerin kas iskelet sistemi rahatsızlıkları anket yöntemi ile sorgulanmış, ergonomik risk değerlendirmeleri REBA ve RULA yöntemleriyle tespit edilmiştir. İlk önce 384 hemşire ile anket yöntemiyle çalışılmış ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının hangi oranlarda olduğu belirlenmiştir. Sonra servis, ameliyathane, acil servis, poliklinik, yoğun bakım, idari iş, laboratuvar ve girişimsel işlem bölümlerinde (lokasyon) çalışan hemşirelerin postür analizleri REBA ve RULA yöntemleriyle değerlendirilmiş ve bu bölümlerin ortalama risk skorları bulunmuştur. Hemşirelerin %92,7'si son bir yıl içerisinde kas iskelet sistemi içerisindeki en az bir bölgede (boyun, omuz, dirsek, el ve elbileği, sırt, bel, kalça, diz, ayak/ayak bileği) ağrı, sızı ve uyuşma şeklinde sıkıntılar yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu şikayetlerin bölgesel dağılımına bakıldığı zaman sırasıyla %82,9 sırt bölgesi, %81,7 bel bölgesi, %73,6 boyun bölgesi, %65,7 omuz bölgesi, %48,0 diz bölgesi, %43,8 el-el bileği, %42,7 ayak-ayak bileği, %42,4 kalça bölgesi ve %17,1 dirsek eklemi şikayetleri olduğu anlaşılmıştır. REBA ve RULA analizlerinde, hemşirelerin çalıştıkları lokasyonlarda ameliyathelerin yüksek risk skoruna diğer lokasyonların tamamının ise orta düzeyde risk skoruna sahip olduğu belirlenmiştir. Anketle birlikte kullanılan bu yöntem sonuçlarının benzer olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuçlar neticesinde bu lokasyonlarda riskleri düşürücü faaliyetlerin uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in the health sector, our aim is to benefit from REBA and RULA analyzes, which are used in engineering fields, in addition to questionnaires. Thus, original, measurable, more reliable, generalizable, and most importantly, results that enable corrective actions are achieved. This study is a cross - sectional study. Musculoskeletal disorders of nurses working in Istanbul Medical Faculty were questioned by questionnaire method and ergonomic risk assessments were determined by REBA and RULA methods. Firstly, 384 nurses were studied by questionnaire method and the rates of musculoskeletal disorders were determined. Then, posture analysis of nurses working in service, operating room, emergency room, polyclinic, intensive care, administrative work, laboratory and interventional procedures (location) were evaluated by REBA and RULA methods and average risk scores of these departments were found. 92.7% of the nurses reported that they experienced pain, ache and numbness in at least one region within the musculoskeletal system (neck, shoulder, elbow, wrist, back, waist, hip, knee, foot / ankle) in the last year When the regional distribution of these complaints is examined, it turned out to be that 82.9% of them were back region, 81.7% of them were waist region, 73.6% of them were neck region, 65.7% of them were shoulder region, 48.0% of them were knee region, 43.8% of them were hand-wrist , 42.7% of them were ankle, 42.4% of them were hip region and 17.1% of them were elbow joint complaints In the REBA and RULA analyzes, it was determined that the operating rooms had high risk scores and all other locations had moderate risk scores. The results of this method were found to be similar with those of the questionnaire that accompanied the method. As a consequence of these results, it is recommended to implement risk mitigation activities in these locations.