Yerinden edilen bedenler: Görsel kültürde göç, sürgün ve mobilite
Displaced bodies: Migration, exile and mobility in visual culture
- Tez No: 918171
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN SAYBAŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İnsanlar asırlar boyunca çeşitli nedenlerle yaşadıkları coğrafyaları terk edip yeni yerlere yerleşmişlerdir. Bu yüzden insanlık tarihi aynı zamanda göçlerin ve yer değiştirmelerin tarihi olmuştur. Bugün küresel ekonomik eşitsizlik, siyasi çatışmalar ve iklim değişiklikleri dünya genelinde göçü etkilemeye devam etmektedir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)'nin 2023 yılı verilerine göre son 70 yılda dünya çapında 110 milyon insan savaş, çatışma, şiddet ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yerlerinden edilmiştir (unhcr.org, 2024). Dolayısıyla“göçmen beden”bugün çağımızın önemli bir öznesidir. Politikadan ekonomiye, sosyolojiden felsefeye kadar birçok disiplini etkileyen bu özne görsel kültür alanını dolayısıyla sanat alanını da etkilemiş ve son yıllarda bu konuda birçok imge üretilmiştir. Görsel kültürdeki temsiller,“biyopolitika”ların nesnesi haline getirilen bu bedenlerin yaşadığı deneyimleri anlamak ve bu deneyimleri doğru bir şekilde aktarmak için kritik bir öneme sahiptir.“Yerinden Edilen Bedenler: Görsel Kültürde Göç, Sürgün ve Mobilite”adlı bu tez çalışması Michel Foucault'nun“biyopolitika”kavramı bağlamında“yerinden edilen bedenler”in görsel kültürde hangi çerçeveler içinde temsil edildiklerini irdeleyip, bu çerçevelerin dışında alternatif temsillerin olanaklarını araştırmaktadır. Bu çalışmada disiplinler-arası bir alan olan görsel kültür çalışmalarının analiz yöntemi kullanılmıştır. Bunun için görünürlük rejimleri içinde“göçmen bedenlerin”ne kadar görünür olduğu ya da ne şekilde görünür olduğu ve yaşanılan olayların dolaşımda olan görüntülerle temsil edilip edilemediği gibi sorular sorulmuş ve bu sorular üzerinden yerinden edilme mevzularını ele alan görseller yorumlanmış; Türkiye'den ve dünyadan sanatçıların güncel sanat alanındaki üretimleri, sinema filmleri, belgeselleri ve fotoğrafları yine Türkiye ve dünyadan medya görselleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have left their homelands for various reasons, then they have settled in new locations. Because of that, the history of the humanity is also the history of migrations and displacements. Today, global economic inequalities, political conflicts and climate changes continue to influence migration worldwide. According to 2023 data of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), over the past 70 years, 110 million people globally have been forcibly displaced due to war, conflict, violence, and human rights violations (unhcr.org, 2024). Consequently, the“migrant body”has become a significant subject of our time. This subject, which impacts disciplines ranging from politics to economics, sociology to philosophy, has also influenced the field of visual culture and consequently, the arts, leading to the production of numerous images in recent years. Representations in visual culture are crucial for understanding the experiences of these bodies, which have become objects of“biopolitics,”and accurately conveying these experiences. This thesis, titled“Displaced Bodies: Migration, Exile and Mobility in Visual Culture,”examines, within the context of Michel Foucault's concept of“biopolitics,”through the frameworks which“displaced bodies”are represented in visual culture and explores the possibilities of alternative representations beyond these frameworks. The study employs the analytical methods of visual culture studies, which is a multidisciplinary field. Questions are posed about the extent to which“migrant bodies”are visible within regimes of visibility or how they are represented, and whether the events they experience are adequately depicted through circulating images and based on these inquiries, visuals addressing issues of displacement have been analyzed; the contemporary art productions, films, documentaries, and photographs by artists from Turkey and around the world, as well as media images from both Turkey and the international sphere, have been examined.