Kanser hastalarında tromboz riskinin ve antikoagülan tedavinin rehbere uygunluğunun değerlendirilmesi
An evaluation of the risk of thrombosis and an appropriateness of anticoagulant therapy to the guideline in patients with cancer.
- Tez No: 624307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kanser hastaları venöz tromboembolizm (VTE) açısından yüksek risk altındadır ve kanser ile ilişkili VTE hastalığın seyrini kötüleştirmesi, tedavi maliyetlerini arttırması ve kanser tedavisini geciktirebilmesi nedeni ile önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada, National Comprehensive Cancer Network kanser ile ilişkili VTE rehberine göre yatarak tedavi alan kanser hastalarında antikoagülan tedavinin rehbere uygunluğunun değerlendirilmesi, ayaktan tedavi alan kanser hastalarında Khorana risk değerlendirmesi yöntemi kullanılarak VTE risk profilinin oluşturulması ve yüksek riskli hastalar hakkında hekimlerin bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bir anket çalışması ile medikal onkologların kanser hastalarında antikoagülan tedavi hakkındaki tutumları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; rehbere uygunluk retrospektif ve prospektif olarak değerlendirilmiş ve prospektif grupta klinik eczacı tarafından rehber doğrultusunda yapılan öneriler ile yatış itibari ile profilaktik antikoagülan başlanması ve uygun dozda antikoagülan ajanın kullanılması konularında rehbere uygunlukta artış saptanmıştır (p=0,002 ve p=0,001; McNemar testi). Yatarak tedavi alan 60 hasta için klinik eczacı tarafından 68 öneri yapılmış ve bu önerilerin %32,35'i kabul edilmiştir. Ayaktan tedavi alan hastalarda ise VTE açısından yüksek riskli hastalar (%5,5)saptanmış ve sorumlu hekime bilgi verilmiştir. Anket çalışması sonucunda, medikal onkologların çoğunun (yatan ve ayaktan tedavi gören) kanser hastalarında profilaktik antikoagülan tedaviye başlarken özellikle; geçirilmiş VTE (%55 ve %58), immobilizasyon (%52 ve %50) ve tümör/kanser tipi (%42 ve %40) gibi faktörleri göz önünde bulundurduğu saptanmıştır. Hekimlerin %40,3'ünün yatarak tedavi alan kanser hastalarında 'çoğunlukla', %77,4'ünün ayaktan tedavi alan hastalarda ise 'bazen' antikoagülan kullanımını tercih ettikleri saptanmış, en sık tercih edilen antikoagülan ilaç düşük molekül ağırlıklı heparin (%96,8) olarak belirtilmiştir. Hekimlerin %28,8'i bu hastalarda VTE risk değerlendirmesi yapmadıklarını, %38,7'si ise Khorana risk skorunu duymadığını belirtmiştir. Hekimler; ilaç etkileşimleri (%73,8), hasta eğitimi (%65,6), doz ayarlaması (%36,1) ve risk değerlendirmesi (%24,6) gibi konularda multidisipliner ekip içerisinde bir klinik eczacının olmasını istediklerini belirtmiştir. Sonuç olarak, kanser ile ilişkili VTE tedavisinin rehbere uygun şekilde sürdürülmesinde ve kanser hastalarında VTE riskinin değerlendirilmesinde klinik eczacı etkin rol alarak tedavi sürecine katkı sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Cancer patients are at high risk for venous thromboembolism (VTE) and cancer-associated VTE is a major health problem due to its effects on deterioration of disease prognosis, increased treatment costs and delayed cancer treatment. This study aimed to assess the adherence of anticoagulant therapies of cancer inpatients to the National Comprehensive Cancer Network cancerassociated VTE guidelines, to identify the VTE risk profiles of cancer outpatients using the Khorana risk assessment tool and to inform the physicians about patients at high risk. Furthermore, the attitudes and opinions of medical oncologists on anticoagulant therapy in cancer patients was assessed via a survey. As a result, the guideline adherence was assessed retrospectively and prospectively, and an increase in adherence was observed after the guideline-related recommendations made by a clinical pharmacist regarding the initiation of prophylactic anticoagulant upon hospital admission and the appropriate dosing of anticoagulant drug (p=0.002; p=0.001; McNemar Test) in the prospective group. A total of 68 recommendations for 60 cancer inpatients was made by a clinical pharmacist and 32.35% were accepted. Among the outpatients, at high risk patients for VTE (5.5%) was identified, then the consultant physicians were informed. According to the results of the survey, it was shown that the most of medical oncologists particularly consider the risk factors (for inpatients and outpatients) as; a history of VTE (55% and 58%), immobilization (52% and 50%) and tumor/cancer type (42% and 40%) while initiating anticoagulants in cancer patients. It was found that 40.3% of the physicians usually prefer to use anticoagulants for the inpatients and 77.4% of the physicians sometimes prefer to use for the outpatients. The most commonly preferred anticoagulant was indicated as low molecular weight heparins (96.8%). 28.8% of the physicians stated that they do not perform VTE risk assessment for patients and 38.7% had never heard of the Khorana risk score before. The physicians (%) indicated that a clinical pharmacist should be presented in the multidisciplinary team for the issues related with drug interactions (73.8%), patient education (65.6%), dose adjustment (36.1%) and the risk assessment (24.6%). In conclusion, a clinical pharmacist can contribute into the maintenance of cancer related VTE therapy according to the guideline and in the VTE risk assessment of cancer patients by playing an active role in treatment process.