Prostat IMRT'de 'Sliding Window' ve 'Step and Shoot' tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of 'Sliding Window' and 'Step and Shoot' techniques in prostate IMRT
- Tez No: 624308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KUDAY, PROF. DR. BAYRAM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada prostat kanserinde doz hesapları için bilgisayarda XİO tedavi planlama sisteminde İnvers IMRT planlama tekniğinin iki farklı uygulaması yapılmıştır. Sonrasında IMRT için dinamik Sliding Window ve statik Step and Shoot uygulamaları incelenmiştir. Bilgisayar sisteminde hesaplamalar için dinamik IMRT algoritmaları sonrasında Sliding Window ve Smart Sequencing tekniklerinden oluşan iki farklı doz hesaplamaları elde edilmiştir. Tüm hesaplanan veriler için maksimum doz ve açı değerlerini sisteme biz girdik. Çeşitli algoritmaların hesaplanmasından sonra doz hacim grafikleri oluşturarak sonrasında kritik organlar ile hedef organ yüzde hacim ve Gy cinsinden hesaplanan doz değerlerine göre karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kritik organların ve sağlam dokuların minimum doz alması ve hedef organda homojen doz dağılımını sağlamak için İnvers IMRT tekniklerinden Sliding Window ve Smart Sequencing metotlarının sonuçları istatistik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different applications of the Inverse IMRT planning technique were performed in the computerized XİO treatment planning system for dose calculations in prostate cancer. Dynamic Sliding Window and static Step and Shoot applications for IMRT were investigated then. Following the dynamic IMRT algorithms for calculations in the computer system, two different dose calculations were obtained, consisting of Sliding Window and Smart Sequencing techniques.Maximum dose and angle values for all calculated data were entered into the system. After calculation of various algorithms, dose volume graphs were created.Critical organs and target organs were calculated according to the dose values counted target body percentage volume and Gy. As a result of the study, results of Sliding Window and Smart Sequencing methods of Inverse IMRT techniques were evaluated statistically to obtain minimum doses of critical organs and healthy tissues and homogeneous dose distribution in the target organ