Türkiye'de entegre katı atık yönetimi ve tıbbi atık Ankara örneği
Integrated solid waste management and medical waste Ankara examination in Turkey
- Tez No: 624316
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİM ELHATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakta ve nüfusu gün geçtikçe çoğalmaktadır. Katı atıklar yaşam alanının her aşamasında var olan ve işe yaramama sebebiyle atılan fakat çevreye ve canlı sağlığına tehdit oluşturabilecek potansiyelde olan ve dolayısıyla düzenli olarak uzaklaştırılıp entegre bir yönetim biçiminin gerekli olduğu atıklardır. Türkiye'de katık atıklarla alakalı insanların bilinçlendirilmesi, atıkların azaltılması için doğal kaynakların korunması, atılan atıkların farklı sektörlere ham madde olacağının bilinmesi, atıklardan enerji üretimi ile milli gelirin artırılabileceğinin bilinmesi gerekir. Günümüze kadar devam eden süreçte atık yönetimi konusundaki var olan yatırımların ve uygulamaların ülkemizdeki enerji ve doğal kaynakları korumak adına yetersizliği görülmektedir. Ülkemizde geri kazanılması mümkün olan katı atıkların kaynağında ayrı toplanması gerekir ve de geri kazanımı sağlanıp var olan engellerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Dünya'da bazı ülkeler tıbbi atıklar sebebiyle olsun veya olmasın çeşitli hastalıklarla mücadele etmektedir. Diğer atıkların bertarafından da önemli olarak tıbbi atıkların oluştuğu andan son bertarafına kadar takibi çok önemlidir çünkü çeşitli enfeksiyonlara, ölümcül veya geri dönüşü mümkün olmayan ağır hastalıklara sebebiyet verebilir. Ankara'da ise tıbbi atık yönetimiyle ilgili olarak çeşitli uygulamalar ilave edilse de tıbbi atık oluşturan kurumların bilgi ve yöntem eksikliklerinden kaynaklı olarak çeşitli problemler oluşabilmektedir. Özellikle Mart 2016 yılı itibariyle geçilen mobil sistemde bazı problemler yaşanmakta, tıbbi atık üreten kurumların bu konuyla alakalı bilgi sahibi olmamasından kaynaklı olarak geçiş aşamasının yavaş ilerlediği görülmektedir. Bazı aktif ve özellikle küçük kurumların atık olmasına rağmen vermediği, atık kodlarının bilinmediği ve ulusal atık taşıma formuna kurumlar tarafından hatalı atık kodu yazıldığı görülmektedir. Tüm problemler bir arada düşünüldüğünde entegre tıbbi atık yönetiminin sağlanabilmesi için yeni ve gelişmiş ülkelerin atık yönetimine uyumlu olarak yeni bir model oluşturulması gerektiği ve nihai bertaraf yöntemlerinin yeniden araştırılıp problemsiz bir tıbbi atık yönetimi gerekliliği bilinmelidir. 2017 yılı itibariyle revize edilen tıbbi atıklarla ilgili yönetmeliğin bilinmesi ve mevzuata uygun hareket edilmesi her canlı ve cansız varlık için önemlidir. Bu çalışmada ise yeni modellerin geliştirilebilmesi ve mevcut durumun görülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the developing countries, and the population is increasing day by day. Living space, and is present at every stage of solid waste is thrown because it doesn't work out, but have the potential to threaten the health and vibrant to the environment and therefore require an integrated management and wastes are removed periodically format. Solid waste in Turkey is to raise People's awareness about reducing waste and conservation of natural resources, waste of raw materials to the different sectors to be known that there will be, it should be known that energy from waste production and national income can be increased. In the process of continuing to present day waste management practices and the protection of existing investments in energy and natural resources on behalf of our country shows a lack. In our country, which is designated for separate collection at source of solid wastes can be recycled and also requires the Elimination of existing barriers to achieve recovery. In some countries in the world, is struggling with various diseases or due to medical wastes. Final disposal the disposal of medical waste as other waste is also important because it is very important that follow up occurs until the moment from various infections, diseases may lead to severe irreversible or fatal. A variety of applications related to medical waste management in Ankara have been added even though a lack of information and of the institutions that comprise medical waste as a result of the method, various problems can occur. There are some problems, especially in March 2016 traversed by the mobile system, The medical institutions producing waste as a result of the lack of knowledge that is relevant to this issue, it is observed that the transition phase of moving slowly. Especially smaller institutions, though that is not active and a waste of some unknown and incorrect waste codes the waste code is written, it is seen that national waste transportation form by the agencies. All issues taken together and integrated in order to ensure the management of medical waste in accordance with waste management of new developed countries a new model must be created, and the necessity of the study and the method of final disposal of the medical waste management problems should be known. Known about the regulation of medical waste regulations revised as of 2017 and to comply with every living and non-living entity, it is important for you. In this study, it is intended to reveal the current situation and the development of a new model.