Katı atık yönetimini etkileyen faktörlerin etkinliğinin panel veri analiziyle ölçümü: AB ülkeleri, İngiltere ve Türkiye örneği
Measurement of the effectiveness of factors influencing solid waste management using panel data analysis: The example of EU countries, the UK, and Turkey
- Tez No: 979472
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve İngiltere örnekleri üzerinden katı atık yönetimini etkileyen faktörlerin etkinliğini analiz etmektedir. Artan nüfus, sanayileşme ve tüketim düzeyiyle birlikte katı atık miktarı da hızla yükselmekte; bu durum, atık yönetimini çevresel bir sorun olmanın ötesinde yönetsel ve ekonomik bir mesele haline getirmektedir. Türkiye'de atık yönetimi stratejilerinin büyük oranda yerel yönetimlerin inisiyatifine bırakılması, sistemin bütüncül ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını zorlaştırmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de katı atık yönetimi süreçlerinin etkinliğini değerlendirmek ve bu süreçleri etkileyen faktörleri karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırmada, 2000–2020 yılları arasında Türkiye, AB ülkeleri ve İngiltere'ye ait veriler panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu kapsamda kişi başına düşen GSYİH, kentleşme oranı ve ekonomik büyüme gibi değişkenler ile katı atık yönetimi elemanları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular, ekonomik büyüme ve kentleşmenin atık miktarı üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Sonuç olarak, katı atık yönetiminin çevresel olduğu kadar ekonomik ve yönetsel boyutlar taşıyan çok düzeyli bir politika alanı olduğu ortaya konmuştur. Bu çerçevede, yerel yönetimlerin kurumsal kapasitelerinin artırılması, entegre atık yönetim sistemlerinin desteklenmesi, geri dönüşüm altyapısının güçlendirilmesi ve çevre bilincine yönelik eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effectiveness of the factors influencing solid waste management based on the cases of Turkey, European Union (EU) countries, and the United Kingdom. With the rise in population, industrialization, and consumption levels, the amount of solid waste has been rapidly increasing, turning waste management into not only an environmental issue but also a significant administrative and economic concern. In Turkey, the delegation of waste management strategies largely to local governments has hindered the development of a comprehensive and sustainable system. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of solid waste management processes in Turkey and to comparatively analyze the influencing factors. Within this scope, data from Turkey, EU countries, and the United Kingdom covering the years 2000 to 2020 were examined using panel data analysis. The study assessed the relationships between variables such as per capita GDP, urbanization rate, and economic growth and key elements of solid waste management. The findings reveal that economic growth and urbanization have significant impacts on the amount of waste generated. As a result, solid waste management has been identified as a multi-level policy domain with environmental, administrative, and economic dimensions. Accordingly, this study recommends strengthening the institutional capacity of local governments, supporting integrated waste management systems, improving recycling infrastructure, and expanding environmental education programs to enhance the effectiveness of solid waste management strategies.