Türkiye'de katı atık yönetimi ve AB ile karşılaştırılması
Solid waste management in Turkey and comparison with EU
- Tez No: 657329
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsan yerleşmeleri ile ortaya çıkan katı atık sorunu, günümüz toplumlarında yönetilmesi gereken bir süreç haline gelmiştir. Atığın üretilmesi, taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesi gibi çeşitli süreçlerden oluşan katı atık yönetimi, yerel ve merkezi idareleri ilgilendiren bir hizmet halini almıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte katı atık bertaraf yöntemleri de değişmiş ve daha çözüm odaklı, yüksek verimin sağlanabileceği atık yönetim aşamaları ön plana çıkmıştır. Türkiye atık yönetiminin Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında teknolojik ve yasal olarak daha geriden başladığı söylenebilir. Avrupa Birliği uyum sürecinde uyumlaştırılan yasal konulardan biri de çevre konusudur. Avrupa Birliği'ne giriş şartlarından biri olan çevre faslını yerine getirmek üzere birlik içinde uygulanan atık yönetimi mevzuat ve prensipleri kabul edilmiştir. Sürdürülebilir atık yönetimi, entegre atık yönetimi gibi çeşitli yeniliklerle geliştirilmeye çalışılan katı atık yönetimi, ekolojik düşüncelerin yeni savunucular kazandığı günümüzde katı atık konusuna da etki etmiş ve ülkeler, doğa ile uyumlu bir katı atık politikası benimsemeye başlamıştır. Ülkemiz açısından yasa ve pratik olarak farklılıklar olmasına rağmen katı atık konusunda yeni mesafeler kat edildiği görülür. Katı atık yönetimi, durdurulamayan nüfus artışı ve kentleşme göz önünde bulundurulduğunda üzerinde önemle durulması ve idare edilmesi gereken bir konudur. Bu çalışmada, öncelikle kısa bir kavramsal çerçeve sunulup, ardından Türkiye'de uygulanmakta olan katı atık yönetiminin ve Avrupa Birliği'nde uygulanan katı atık politikalarının incelenmesi ve ardından bir karşılaştırmaya gidilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The solid waste problem that has arisen with human settlements has become a process to need to be managed in today's societies. Solid waste management, which consists of various processes such as waste production, transportation, storage and disposal, has become a service that concerns local and central administrations. With the developing technology, solid waste disposal methods have also changed and waste management stages, where more solution-oriented and high efficiency can be achieved, came to the fore. Turkey waste management when compared to European Union countries, we can say that more behind technologically and legally. One of the legal issues harmonized in the European Union harmonization process is the environmental issue, also. Waste management legislation and principles implemented in the union have been adopted to meet the environmental chapter, which is one of the conditions for entry into the European Union. Solid waste management, which is tried to be developed with various innovations such as sustainable waste management, integrated waste management, also affected the solid waste issue today, when ecological thoughts start to gain supporter and countries have started to adopt a solid waste policy compatible with nature. Although there are differences in law and practice for our country, it is seen that new distances have been made in the field of solid waste. Solid waste management is an issue that needs to be emphasized and managed, given the unstoppable population growth and urbanization. In this study, first a brief conceptual framework is presented, then solid waste management which is being implemented in Turkey and examination of solid waste policies implemented in the European Union, and then is intended to a comparison them.