Deneysel hipertiroidi oluşturulmuş sıçanlarda resveratrolün kalp üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of resveratrol on heart in experimental hyperthyroid rats
  1. Tez No: 624318
  2. Yazar: HACER MERVE GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hipertiroidizm, tiroid bezinin aşırı çalışması veya tiroid hormonlarının; FT3 ve/veya FT4'ün aşırı üretilmesiyle karakterize endokrin bir hastalıktır. Hipertiroidinin tedavi edilmediği durumlarda; kalp yetmezliği, anjina pektoris gibi komplikasyonlardan dolayı morbidite ve mortalitede artışa neden olur. Resveratrolün kardiyovasküler sistemde akut ve kronik etkileri olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada; L-tiroksin ile deneysel hipertiroidi oluşturulmuş sıçanlarda resveratrolün kalp üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Kontrol, Hipertiroidi, Hipertiroidi+Resveratrol(1mg/kg/gün), Hipertiroidi+Resveratrol(5mg/kg/gün) olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Pilot çalışmadaki Kontrol ve Hipertiroidi gruplarından rastgele seçilen sıçanlarda serumda FT3 ve FT4 düzeyleri ölçülerek hipertiroidi oluşumu istatiksel olarak anlamlı bulunduktan sonra, Kontrol ve Hipertiroidi gruplarındaki sıçanlar sakrifiye edildi. Hipertiroidi+Resveratrol (1mg/kg/gün) ve Hipertiroidi+Resveratrol (5mg/kg/gün) gruplarındaki sıçanlara hipertiroidi oluştuktan sonra, 3 hafta süreyle resveratrol sırası ile (1mg/kg/gün) ve (5mg/kg/gün) i.p. olarak uygulandı. Kalp dokularında tiroid belirteci olarak FT3 ve FT4 düzeyleri; apoptozis belirteci olarak, kaspaz -3, -8 ve -9 aktiviteleri ve Bcl-2 düzeyleri; anjiogenez belirteci olarak nitrik oksit (NO), endotelin-1 (ET-1) ve Hipoksi ile indüklenen faktör 1 alfa ( HIF1a) düzeyleri; lipit belirteçleri olarak HDL, LDL, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri belirlendi. Kaspaz -3, -8 ve -9 enzim aktivitelerinde Hipertiroidi+Resveratrol (5mg/kg/gün) grubunda Hipertitoidi ve Hipertiroidi+Resveratrol (1mg/kg/gün) gruplarına göre anlamlı azalma saptanmıştır. Antiapoptotik bir mediatör olan Bcl2 düzeylerinde ise gruplar arasında bir farklılık gözlenmedi. Gerek tiroid belirteçleri olarak FT3 ve FT4' de ve gerekse anjiyogenez belirteçleri olarak NO, ET-1 ve HIF-1a üzerine resveratrolün bir etkisi saptanmadı. Resveratrolün her iki dozu 1mg/kg/gün ve 5mg/kg/gün Hipertitoidi grubuna göre anlamlı olarak HDL ve total kolesterolü attırırken; LDL azatlığı gözlendi. Trigliserit düzeylerinde Hipertiroidi+Resveratrol (1mg/kg/gün) grubunda Kontrol ve Hipertiroidi gruplarına göre anlamlı bir azalma saptanmıştır. Ayrıca histopatolojik incelemeler sonrasında her iki dozda; 1mg/kg/gün ve 5mg/kg/gün Hipertitoidi grubuna göre anlamlı olarak mast hücrelerini arttırırken; hücre boyutunu küçülttüğü belirlendi. Sonuç olarak; hipertiroide kalp dokusunda resveratrolün apoptozisi hem ekstrinsik hem de intrinsik yolda baskılaması ve antilipidemik özelliği ile hipertiroidide kardiyoprotektif etkisi olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Hyperthyroidism is an endocrine disease characterized by excessive function of the thyroid gland or overproduction of thyroid hormones FT3 and/or FT4. In cases where hyperthyroidism is not treated; complications such as heart failure, angina pectoris increase morbidity and mortality. Resveratrol has been found to have acute and chronic effects in the cardiovascular system. The aim of this study was to investigate the effect of resveratrol on heart in experimental hyperthyroid rats induced by L-thyroxine. 4 groups were included as Control, Hyperthyroidism, Hyperthyroidism+Resveratrol (1mg/kg/day), Hyperthyroidism + Resveratrol (5mg/kg/day). In the pilot study, serum FT3 and FT4 levels were measured in randomly selected rats from Control and Hyperthyroidism groups. Rats in Control and Hyperthyroidism groups were sacrificed after establishing of hyperthyroidism as statistically significant. After hyperthyroidism occurred in rats, resveratrol (1mg/kg/day) and (5mg/kg/day) were treated i.p. Hyperthyroidism+Resveratrol (1mg/kg/day) and Hyperthyroidism+Resveratrol (5mg/kg/day) groups, respectively. FT3 and FT4 levels as thyroid markers; caspase -3, -8 and -9 enzyme activities and Bcl-2 levels as apoptotic markers; nitric oxide (NO), endothelin-1 (ET-1) and hypoxia-induced factor 1 alpha (HIF1a) levels as angiogenic markers; HDL, LDL, total cholesterol and triglyceride levels as lipid markers were determined in heart tissues. There was a significant decrease in Caspase -3, -8 and -9 enzyme activities in Hyperthyroidism + Resveratrol (5mg/kg/day) group compared to Hyperthyroidism and Hyperthyroidism + Resveratrol (1mg/kg/day) groups. There was no difference between the groups in Bcl2 levels which is an antiapoptotic mediator. There was no effect of resveratrol on FT3 and FT4 as thyroid markers and also NO, ET-1 and HIF-1a as angiogenic markers. Both doses of resveratrol, 1mg/kg/day and 5mg/kg/day significantly increased HDL and total cholesterol levels and decreased LDL compared to Hyperthyroidism group. Triglyceride levels were significantly decreased in Hyperthyroidism+Resveratrol(1mg/kg/day) group compared to Control and Hyperthyroidism groups. In addition, after histopathological examinations; both doses of resveratrol, 1mg/kg/day and 5mg/kg/day significantly increased the mast cells and reduced cell size compared to Hyperthyroidism group. In conclusion, it may suggested that resveratrol have a cardioprotective effect on heart tissue with hyperthyroidism due to its suppression of both extrinsic and intrinsic pathways in apoptosis and antilipidemic properties.