Deneysel hipertiroidi oluşturulmuş sıçanlarda resveratrolün karaciğer ve böbrek üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of resveratrol on liver and kidney on experimental hyperthroid-conditioned rats
- Tez No: 749360
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE EFSUN ANTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışması ile yüksek miktarda tiroid hormonu salgılanması sonucu oluşan endokrin bir hastalıktır. Hipertiroidide taşikardi, atrofi, kas güçsüzlüğü gibi komplikasyonlar sebebiyle morbidite ve mortalite gözlenebilmektedir. Hipertiroidide tiroid hormonlarının karaciğer ve böbrek üzerinde akut ve kronik etkileri olduğu bilinmektedir. Resveratrolün antioksidan, antikanserojen, antiapoptotik ve vazodilatör etkilerinin birçok hastalığın önlenmesinde etkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada; Kontrol, Hipertiroidi (HT), Hipertiroidi+Resveratrol (1mg/kg/gün) (HT+Res1) ve Hipertiroidi+Resveratrol (5mg/kg/gün) (HT+Res5) olmak üzere 4 farklı gruba ait karaciğer ve böbrek dokularında apoptozis ve anjiyogenez mekanizmaları araştırıldı. Apoptozis belirteçleri olarak kaspaz -3, -8 ve -9 enzim aktiviteleri ile anjiyogenez belirteçlerinden vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), vasküler endotelyal büyüme faktör reseptörü-1 (VEGFR-1) ve fibroblast büyüme faktörü 21 (FGF21) düzeyleri incelendi. Karaciğerde kaspaz-9 enzim aktivitesinde Kontrol grubuna göre HT+Res1 grubunda anlamlı azalma; VEGFR-1 düzeylerinde ise Kontrol grubuna göre HT ve HT+Res5 gruplarında anlamlı artış gözlendi (p0,05). Böbrekte ise kaspaz-3 enzim aktivitelerinde HT+Res1 ve HT+Res5 gruplarında HT grubuna göre anlamlı azalma, ayrıca HT+Res1 grubunda Kontrol grubuna göre de anlamlı azalma saptandı (p0,05). Sonuç olarak; hipertiroidide resveratrolün böbreklerde karaciğere oranla daha etkin olduğu gözlenmiş olup hipertiroidide böbrekte resveratrolün apoptozisi ve anjiyogenezi baskılayarak koruyucu etki gösterdiği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Hyperthyroidism is an endocrine disease caused by the overactivity of the thyroid gland and the secretion of high amounts of thyroid hormone. Morbidity and mortality can be observed in hyperthyroidism due to complications such as tachycardia, atrophy, and muscle weakness. It is known that thyroid hormones have acute and chronic effects on the liver and kidney in hyperthyroidism. It has been reported that the antioxidant, anticarcinogenic, antiapoptotic and vasodilator effects of resveratrol are effective in the prevention of many diseases. In this study, apoptosis and angiogenesis mechanisms are investigated on liver and kidney tissues in 4 groups as Control, Hyperthyroidism (HT), Hyperthyroidism+Resveratrol (1mg/kg/day) (HT+Res1) and Hyperthyroidism+Resveratrol (5mg/kg/day) (HT+Res5). Caspase -3, -8, and -9 enzyme activities as apoptosis markers, and vascular endothelial growth factor (VEGF), vascular endothelial growth factor receptor-1 (VEGFR-1) and fibroblast growth factor 21 (FGF21) levels as angiogenesis markers were evaluated. In the liver, a significant decrease in the HT+Res1 group compared to the Control group in caspase-9 enzyme activity and a significant increase in VEGFR-1 levels in the HT and HT+Res5 groups compared to the Control group were observed (p0.05). In the kidney, there was a significant decrease in caspase-3 enzyme activities in the HT+Res1 and HT+Res5 groups compared to the HT group, and a significant decrease in the HT+Res1 group compared to the control group (p0.05). As a result, it has been observed that resveratrol is more effective in the kidneys than in the liver in hyperthyroidism, and it may be suggested that in hyperthyroidism, resveratrol exerts a protective effect by suppressing apoptosis and angiogenesis in the kidney.