Zonguldak ilinde okul çağı çocuklarında refraksiyon kusurlarının değerlendirilmesi
Evaluation of refraction defects in school age children in Zonguldak province
  1. Tez No: 624327
  2. Yazar: ESRA KINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILAY CANTÜRK UĞURBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Zonguldak ilinde okul öncesi ve okul çağı çocuklarında kırma kusurlarının görülme sıklığını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Kasım 2015- Aralık 2016 tarihleri arasında Zonguldak ili genelinde 3-11 yaş arasında olan 14 717 çocuğun kırma kusurları PlusoptiX A12 pediatrik otorefraktometre ile binoküler olarak sikloplejik ajan kullanılmadan sınıf ortamında değerlendirildi. Sağ göz ölçümleri retrospektif olarak incelendi. Anlamlı kırma kusuru Sferik ekivalan (SE) değerleri miyopi için ≥ -0.75 Dioptri (D), hipermetropi ≥+2.00 D, astigmatizma ≥1.50 D olarak belirlendi. Bulgular: Ortalama yaş 7,05 (±1,58) idi. 1249 (%8,7) çocukta ciddi kırma kusuru saptandı. Kırma kusurlarının dağılımı incelendiğinde sıklık sırasına göre astigmatizmanın %44,6 oranında, miyopinin %35,8, hipermetropinin ise %19,6 oranında görüldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the prevalence of refractive errors in preschool and school age in Zonguldak province. Materials and Methods: Between November 2015-December 2016, 14717 children aged between 3-11 years were evaluated for refractive errors in classrooom setting without cycloplegia by Plusoptix A12 pediatric autorefractometer. Right eye measurements were evaluated retrospectively. Significant refractive errors were defined as myopia ≥-0.75 diopters (D), hyperopia ≥ + 2.00 D and astigmatism ≥1.50 D. Results: The mean age was 7.05 (± 1.58) years. 1249 (8.7%) children had significant refractive error. Of those with significant refractive error astigmatism was diagnosed in 44.6%, myopia was diagnosed in 35.8% and hyperopia was diagnosed in 19.6% in order of frequencyhool children had myopia.