Alkol bağımlılarında içsel farkındalık ve bilinçli farkındalık düzeylerinin alkol aşermesi ve karar verme davranışı ile ilişkisi
Relationship of interoceptive awareness and mindfulness levels with alcohol craving and decision making behavior in alcohol addicts
- Tez No: 624337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmaya, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) yatarak arındırma tedavisini tamamlamış, Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı- Beşinci Baskı (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- Fifth Edition, DSM-5) tanı ölçütlerine göre orta veya ağır şiddette alkol kullanım bozukluğu tanısı bulunan 52 erkek hasta ve 52 sağlıklı erkek gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılar için, içsel farkındalık (İF) değerlendirilmesi kalp atışlarını algılama performansı ile, bilinçli farkındalık Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) ile, karar verme Iowa Kumar Testi (IKT) ile, alkol kullanım özellikleri Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanımlama Testi (AKBTT) ile değerlendirildi. Hasta grubundaki katılımcılara ek olarak Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) klinik formu ile bağımlılık şiddetinin değerlendirilmesi, Penn Alkol Aşerme Ölçeği (PAAÖ) ve Aşerme Tipoloji Ölçeği (ATÖ) ile aşermenin değerlendirilmesi işlemleri yapıldı. Alkol bağımlısı hastaların ve sağlıklı kontrollerin ortalama İF puanları sırasıyla 0.60±0.13 ve 0.72±0.09 iken ortalama BFÖ puanları ise sırasıyla 3.92±1.02 ve 4.71±0.64 idi. Alkol bağımlısı hastaların İF ve BFÖ puanları sağlıklı kontrollere göre daha düşüktü (p0.05). Alkol bağımlısı hastaların ve sağlıklı kontrollerin ortalama IKT puanları sırasıyla -5.31±23.43 ve 10.19±19.45 idi. IKT'de alkol bağımlısı hastaların sağlıklı kontrollere kıyasla daha kötü performans sergiledikleri görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study included 52 male inpatients who were diagnosed with moderate or severe alcohol use disorder according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- Fifth Edition (DSM-5) criteria and who had completed detoxification treatment in the Alcohol and Drug Addiction Research Treatment and Education Center in Trakya University Faculty of Medicine, and 52 healthy male volunteers. Interoceptive awareness (IA) was assessed with heartbeat perception performance, mindfulness was assessed using the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), decision making was assessed using the Iowa Gambling Task (IGT), and alcohol consumption characteristics were assessed using the Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT) for all participants. In addition, the Addiction Profile Index (API) clinical form to assess addiction severity, the Penn Alcohol Craving Scale (PACS) and Craving Typology Scale (CTS) to assess craving were performed on the alcohol-addicted patient group. The mean IF scores of alcohol-addicted patients and healthy controls were 0.60 ± 0.13 and 0.72 ± 0.09, respectively, whereas the mean MAAS scores were 3.92 ± 1.02 and 4.71 ± 0.64, respectively. Alcohol-addicted patients had lower IA and MAAS scores than healthy controls (p0.05). The mean IGT scores of alcohol-addicted patients and healthy controls were -5.31 ± 23.43 and 10.19 ± 19.45, respectively. It was observed that alcohol-addicted patients performed poorly in IGT compared to healthy controls (p0.05).