Alkol bağımlısı olan hastalarda içsel farkındalığın değerlendirilmesi
Assesment of interoceptive awareness in patients with alcohol dependence
  1. Tez No: 339690
  2. Yazar: IŞIL ATEŞ ÇÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDAL VARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran ve DSM-IV-TR ölçütlerine göre alkol bağımlılığı tanısı alan ve en az iki haftadır ayık olan 50 erkek, 5 kadın olmak üzere 55 hasta ve kontrol grubu olarak hasta grubu ile uyumlu olacak şekilde 47 erkek, 5 kadın olmak üzere 52 sağlıklı gönüllü kişi dahil edildi. Alkol bağımlılığı olan grubun ve kontrol grubunun içsel farkındalığı Schandry (1981) tarafından tanımlanan `Ruhsal İzlem Yöntemi? ile değerlendirildi. Bu işlem 25, 35, 45 ve 100 sn süresince dört ayrı aşamada olmak üzere deneğin kalp atım sayısını saymasına dayanarak yapıldı. Standart nabız sayısını belirlemek için aynı anda elektrokardiyografi ile kalp atım sayısı tespit edildi. Elde edilen sonuçlar içsel farkındalık veri analizi kullanılarak değerlendirildi. Alkol bağımlılığı olan gruba ayrıca Alkol Kullanım Bozukluklarını Tanımlama Testi, Penn Alkol Aşerme Ölçeği, Obsesif Kompulsif İçme Ölçeği uygulandı. Her iki grubunun içsel farkındalık skorları açısından karşılaştırılması sonucunda, alkol bağımlılarında içsel farkındalık skoru ortalaması 0.58, sağlıklı gönüllülerde 0.71 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Fifty male and five female, a total of fifty-five patients who admitted to Trakya University School of Medicine Department of Psychiatry, and diagnosed with alcohol addiction according to DSM-IV-TR criteria, and sober for at least two weeks were included in this study. As for controls, in accodance to study group, forty-seven male and five female, a total of fifty-two healthy volunteers were included in this study. Study group and control group subjects? interoceptive awareness was evaluated according to ?Mental Tracking Method? identified by Schandry (1981). In this method subject?s heart rate is recorded in four following stages; which lasts 25, 35, 45 and 100 seconds respectively. To identify standart pulse rate, an ECG was performed simultaneously. Obtained outcomes were analyzed by using interoceptive awareness data analysis. Alcohol Use Disorders Identification Test, Obsessive Compulsive Drinking Scale and Penn Alcohol Craving Scale were also performed on the study group. İt was found that mean value of interoceptive awareness for study group was 0.58, and mean value of interoceptive awareness for control group was 0.71.