İslam hukukunda inanç hürriyeti
Freedom of religion in Islamic law
  1. Tez No: 624346
  2. Yazar: NEJLA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT KILIÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İslam dini, inanç hürriyeti prensibini yerleştirerek, insanlara akıl ve fikirlerine uygun oland ini inancı benimsemelerinde tam bir hürriyet tanımıştır. Kur'ân'da inanç hürriyetinin varlığına delil olan pek çok âyet bulunmaktadır. Bu âyetler herhangi bir kimsenin İslam dinine girmeye zorlanamayacağı ve onun hayat tarzının hiç kimseye zorla kabul ettirilemeyeceği manasını taşımaktadır. İslam tarihindeki uygulamalar da bu gerçeği doğrulamaktadır. İslam'da belli bir inanca sahip olmada esas, savaş, zorlama ve taklit değil düşünme ve araştırmadır. Kur'ân'da savaş ile ilgili âyetleri, İslam'a davet için savaşın meşru olduğuna delil olarak gören âlimler bulunmaktadır. Ancak İslam'da savaş öncelikle saldırıyı püskürtmek, tecavüzü önlemek, müslümanların karşı karşıya bulundukları eziyet ve fitneleri gidermek ve güven ortamını temin etmek için yapılmaktadır. Mürtedin öldürülmesi gerektiğini söyleyen İslam hukukçularının mürtedin öldürülmesini hemen hemen aynı sebeplere bağladıkları görülmektedir. Kur'ân'ın ve sünnetin yakinen incelenmesi sonucu görülmektedir ki; İslam'la ve İslam toplumuyla savaşmayı hedeflemedikçe, İslam'ı suistimal etmek veya sömürmek istemedikçe, insanlar görüşlerini inançlarını değiştirebilmekte ve İslam'dan ayrılabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
İslam, as setting for the prenciple of belief freedom, give the humanity absolute freedom in accepting the most suitable religion for their wisdom and mind. In the Kur'ân, as the evidence of the existence of belief-freedom (in İslam) there are lost of ayats.There ayats foint out that no one can be forced to accept Islam, the main factors in having-accepting a belief are not war, enforcement or imitation but thought and survey. There are some scholars that accept ayats reletad to war as the evidence of legality of making war for calling to İslam. But, to our opinion, in İslam war is done to avoid attacks, aggression on Muslims, instigation etc. and to ensure a medium of free expression and advocation of everyone's beliefs. The İslamic jurists saying that those leaving from İslam have to be executed, rely on about the same evdences and accept that belief-freedom can not be used such that to destory the İslamic community and state through instigation. Through dose consideration of Kur'ân and Sünnet it is seen that unless aiming to struggle whit İslam and İslamic community, to abuse İslam or to exploit it, people may change their opinion-beliefs and leave İslam.