Organik ve inorganik gübre uygulamalarının atmosfere karbon salınımı ve toprakta tutulan organik karbon fraksiyonları üzerine etkileri
The effects of organic and inorganic fertilizer applications on atmosphere carbon release and soil organic carbon fractions
  1. Tez No: 624349
  2. Yazar: HASAN AKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çukurova Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde 1996 yılında 3 tekerrürlü ve 5 uygulamalı (organik ve mineral gübreleme) olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulan denemede organik ve mineral gübrelemelerin atmosfere karbon salınımı ve toprakta organik karbon fraksiyonları üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Organik gübre uygulamaları yapılan parsellerde toplam ve organik karbon konsantrasyonları ile karbon fraksiyonları içeriği en yüksek ölçülürken inorganik gübreleme yapılan parsellerde ve kontrol parsellerinde en düşük ölçülmüştür. Bununla birlikte karbondioksit salınımı, organik gübre uygulaması yapılan parsellerde inorganik gübre uygulaması yapılan parsellere göre daha yüksek olmasına karşın yapılan karbon bütçesi hesaplamalarında organik gübreleme uygulanam alanlarda inorganik gübreleme yapılan alanlara göre atmosferden toprağa daha fazla karbon bağlandığı saptanmıştır. Bu durum uzun yıllar boyunca, özellikle hayvan gübresi ile gübrelenen alanlarda toprakta karbonun daha uzun sürelerde ve daha fazla miktarda tutulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of organic and mineral fertilizers on carbon release and organic carbon fractions in the soil were investigated in the experiement of Çukurova University Research and Application Farm in 1996 with 3 repetitions and 5 applications (organic and mineral fertilization). While the total and organic carbon concentrations and content of carbon fractions were measured highly in the plots where organic fertilizer applications were made, especially in animal manure and compost plots, the lowest in the inorganic fertilized plots and control plots. However, although carbon dioxide emission is higher in the plots where organic fertilizer application is applied compared to the plots applied inorganic fertilizer application, it was determined that more carbon is fixated to the soil from the atmosphere than inorganic fertilization areas in the areas where organic fertilization is applied. This revealed that carbon is kept in the soil for longer periods and in larger amounts, especially in the areas fertilized with animal manure.