Adana'daki alabalık işletmelerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of trout farms in adana in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 624351
  2. Yazar: HAKAN PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma yaşamının en önemli sorunlarından biri olan İş kazaları neticesinde birçok sektörde olduğu gibi su ürünleri sektöründe de can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Su ürünleri sektöründe de genel olarak çalışanlar emniyetli ve sağlıklı çalışma ortamına sahip olmadıklarından dolayı riskler ve potansiyel tehlikeler açısından iş sağlığı ve güvenliği üzerinde önemle durulması gereken uygulamalardır. Bu çalışmada ilgili iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ve Adana bölgesinde bulunan 10 adet alabalık yetiştiriciliği tesisi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili 35 maddelik bir anket düzenlenerek çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından bilinç düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Elde edilen cevaplar ışığında istatistik verileri oluşturularak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
As a result of occupational accidents, which is one of the most important problems of working life, as in many sectors, there is loss of life and property in the fisheries sector. Occupational health and safety are applications that should be emphasized in terms of risks and potential hazards since the employees in the fishery sector generally do not have a safe and healthy working environment. In this study, a 35-item questionnaire on occupational health and safety in the Adana region and 10 trout farming facilities in Adana region was conducted to measure the awareness of the employees in terms of occupational health and safety. In the light of the obtained answers, statistical data were created and evaluated.